RTV AHIRETI
Shëndetësi

Vuani nga alergjitë e pranverës? Katër mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat

vuani-nga-alergjite-e-pranveres?-kater-menyra-natyrale-per-te-lehtesuar-simptomat

Shumë njerëz në pranverë vuajnë nga alergjitë sezonale. Simptomat më të zakonshme përfshijnë kruajtje, teshtitje, rrufë, dhimbje koke, skuqje të syve etj. Shumica përjetojnë alergji sezonale relativisht të lehtë, por të tjerë vuajnë rëndë për një periudhë të gjatë kohore.

Si të luftoni alergjitë e sezonit?

Hidratohuni
Mundohuni të pini 2-3 gota ujë të ngrohtë sapo të zgjoheni. Prisni të paktën 30 minuta para se të hani ose pini ndonjë gjë. Thuaj po supave që përmbajnë perime jeshile, tërshërë, quinoa, kërpudha.

Përdorni një “ilaç” për hundën

Rekomandohet përdorimi i sprejit më kripë për hundën. Përdoreni të paktën 2 herë në ditë në mënyrë që të ketë lagështi.

Merrni agrume

Të pasura me vitaminë C, bioflavonoidë dhe antioksidantë, agrumet (veçanërisht limonët) janë një zgjedhje e shkëlqyer për të forcuar reagimin imunitar dhe për të parandaluar simptomat e alergjive sezonale.

Përdorni hithër

Hithra duket si një opsion i çuditshëm për lehtësimin e alergjive por ia vlen ta provoni. Është treguar se trajton çdo lloj simptome, duke përfshirë mbireaksionet e histaminës dhe inflamacionin.

Related posts

“Stenta 2”, lirohen nga akuzat 36 mjekë

rezart morina

Zhurma në vesh që pulson si zemra, çfarë sëmundjesh fshihen pas saj?

admin

Ndikimi i plakjes në kocka, ja si rigjenerohet skeleti ynë çdo 10 vjet

admin