RTV AHIRETI
Shëndetësi

Vuani nga migrena? Shmangni këto ushqime për ta parandaluar atë

vuani-nga-migrena?-shmangni-keto-ushqime-per-ta-parandaluar-ate

Migrena prek miliona njerëz në mbarë botën, duke shkaktuar dhimbje të forta dhe shqetësime të përditshme. Megjithatë, ekzistojnë disa mënyra të efektshme për të parandaluar migrenën para se të fillojë.

Ky artikull ju sjell disa këshilla të vlefshme për të menaxhuar dhe parandaluar migrenën, duke u bazuar në rekomandimet më të fundit nga ekspertët.

Ushqimi dhe Pijet

Disa ushqime dhe pije mund të shkaktojnë migrenë. Ndër shkaktarët më të zakonshëm janë çokollata, djathrat e stazhionuar, alkooli (veçanërisht vera e kuqe) dhe pijet me kafeinë. Mbajtja e një ditari ushqimor mund të ndihmojë në identifikimin e këtyre shkaktarëve dhe në shmangien e tyre.

Stresi

Stresi është një nga shkaktarët kryesorë të migrenës. Teknikat e menaxhimit të stresit si meditimi, joga, dhe ushtrimet e rregullta fizike mund të ndihmojnë në uljen e stresit dhe në parandalimin e migrenës.

Gjumi

Një gjumë i rregullt dhe cilësor është thelbësor për parandalimin e migrenës. Sigurohuni që të flini dhe të zgjoheni në të njëjtën orë çdo ditë, edhe gjatë fundjavave. Shmangni përdorimin e pajisjeve elektronike para gjumit dhe krijoni një ambient të qetë për të fjetur.

Ushqyerja

Ushqyerja e rregullt dhe e balancuar është e rëndësishme për parandalimin e migrenës. Mos i lini vaktet pa ngrënë dhe përpiquni të konsumoni ushqime të pasura me magnez si spinaqi, farat e kungullit dhe arrat, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e migrenës.

Nëse vuani nga migrena kronike, mjeku juaj mund t’ju rekomandojë mjekime parandaluese për të ulur frekuencën dhe ashpërsinë e krizave. Këto mjekime mund të përfshijnë beta-bllokues, antidepresantë ose antikonvulsantë.

Suplementet

Disa suplemente mund të jenë të dobishme për parandalimin e migrenës. Magnezi, vitamina B2 (riboflavina), dhe koenzima Q10 janë disa nga suplementet që kanë treguar efektivitet në parandalimin e e krizave të migrenës. Konsultohuni me mjekun tuaj para se të filloni të merni suplement të reja.

Hidratohuni

Dehidratimi është një shkaktar i zakonshëm i migrenës. Sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë gjatë gjithë ditës për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar.

Aktiviteti Fizik

Ushtrimet e rregullta fizike mund të ndihmojnë në parandalimin e migrenës duke reduktuar stresin dhe duke përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Synoni për të paktën 30 minuta aktivitet fizik të moderuar, si ecja ose çiklizmi, në shumicën e ditëve të javës.

Parandalimi i migrenës kërkon një qasje të shumëanshme që përfshin njohjen e shkaktarëve, mbajtjen e një rutine të shëndetshme, përdorimin e mjekimeve dhe suplementeve të duhura, dhe ndryshimet në stilin e jetës. Duke ndjekur këto këshilla, mund të reduktoni frekuencën dhe ashpërsinë e krizave të migrenës dhe të përmirësoni cilësinë e jetës suaj.

Related posts

Farat e lulediellit ulin shtypjen e lartë të gjakut

admin

Këto ushqime nuk duhet t’i kosumoni gjatë verës

rezart morina

Problemet me sytë – A e dini se edhe sytë digjen nga dielli? Çfarë duhet bërë

rezart morina