RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Vuçiq i Serbisë kërkon miratimin e NATO-s për të dërguar forca në veri të Kosovës

vuciq-i-serbise-kerkon-miratimin-e-nato-s-per-te-derguar-forca-ne-veri-te-kosoves

Presidenti serb tha se ai nuk kishte “asnjë iluzion” se NATO do të pajtohej me kërkesën e tij mes tensioneve në veri të Kosovës.

Serbia do t’u kërkojë paqeruajtësve të NATO-s që ta lejojnë të vendosë ushtrinë dhe policinë serbe në veri të Kosovës, megjithëse beson se nuk ka asnjë shans që kërkesa të miratohet, ka thënë presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, paralajmëroi muajin e kaluar për potencialin për “përshkallëzim dhe dhunë” pasi bisedimet urgjente ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk arritën të zgjidhin mosmarrëveshjen e tyre të gjatë mbi targat e makinave të përdorura nga pakica etnike serbe në Kosovë.

Propozimi i Beogradit për të dërguar forcat e tij në ish-krahinën serbe – dhe tani Kosovën e pavarur – mund të përshkallëzojë tensionet tashmë të ndezura në shtetet e Ballkanit.

Vuçiq tha në një konferencë për shtyp të shtunën në Beograd se do t’i bënte kërkesën për vendosjen e forcave serbe në një letër komandantit të misionit KFOR të NATO-s, forcës paqeruajtëse të aleancës në Kosovë.

“Ne do të kërkojmë nga komandanti i KFOR-it që të sigurojë dislokimin e personelit të ushtrisë dhe policisë së Republikës së Serbisë në territorin e Kosovës dhe Metohisë”, tha Vuçiq, duke shtuar se ai nuk kishte “iluzione” se kërkesa do të pranohej.

Kërkesa drejtuar NATO-s do të ishte hera e parë që Beogradi ka kërkuar të vendosë trupa në Kosovë sipas dispozitave të një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila i dha fund luftës së viteve 1998-1999 dhe në të cilën NATO ndërhyri kundër Serbisë për të mbrojtur Kosovën me shumicë shqiptare.

Rezoluta thoshte se Serbia mund të vendosë deri në 1000 zyrtarë ushtarakë, policorë dhe doganorë në objektet fetare të krishtera ortodokse, zonat me shumicë serbe dhe pikat kufitare, nëse një dislokim i tillë miratohet nga komandanti i KFOR-it. Në kohën e rezolutës, Kosova, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008, ishte ende e njohur si pjesë e Serbisë.

Beogradi, i mbështetur nga Rusia dhe Kina, ka refuzuar të njohë shtetësinë e Kosovës. /mesazhi

Related posts

Erdoğan njofton zgjatjen e marrëveshjes së korridorit të grurit të Detit të Zi për 2 muaj të tjerë

admin

Borrell infektohet me COVID-19, anulon vizitën në Kinë

rezart morina

Borrell: Fillon trajnimi i pilotëve ukrainas për F-16 në Poloni

admin