RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Walker i gatshëm të dëshmojë në Hagë për ish-krerët e UÇK-së

walker-i-gatshem-te-deshmoje-ne-hage-per-ish-kreret-e-uck-se

Ish-ambasadori i OSBE-së William Walker, ka thënë se është i gatshëm të dëshmojë për ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi.

Walker tha se atij vetëm duhet t’ia tregojnë datën se kur mund të dëshmojë për ish-krerët e UÇK-së.

“Do të isha shumë i lumtur që të dëshmoja në emër të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, nëse më kërkohet një gjë e tillë. Unë jam i gatshëm të paraqitem kurdo që më thërrasin avokatët ose gjykata, ata krejt çka duhet të bëjnë është të ma tregojnë datën”, tha ai në një intervistë për TV1.

Më 3 prill ka nisur procesi gjyqësor ndaj Thaçit dhe të tjerëve.

Me këtë rast, Gregory Kehoe, avokat i ish-presidentit Hashim Thaçi, ka thënë se në Hagë do të ftohen që të dëshmojnë edhe gjenerali amerikan, Wesley Clark, ish-ministri i Jashtëm francez dhe kryeadministratori i UNMIK-ut Bernard Kouchner, e James Rubin.

Related posts

Partia tuniziane thotë se nuk do të pranojë marrëveshje me huadhënësit ndërkombëtarë

admin

Turqi, turistja britanike pranon Islamin

admin

Pakistan, shirat e dendur në kryeqytet marrin jetën e të paktën 11 personave – VIDEO

admin