RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Xhamia e madhe në Paris padit shkrimtarin francez për komente antiislame

xhamia-e-madhe-ne-paris-padit-shkrimtarin-francez-per-komente-antiislame

Në një deklaratë të postuar në Twitter të mërkurën, Xhamia e Madhe në Paris tha se kishte paraqitur një ankesë kundër Houellebecq pas “komenteve shumë të ashpra që ai bëri për myslimanët në Francë”.

Xhamia e Madhe në Paris ka ngritur një padi kundër shkrimtarit francez, Michel Houellebecq, fitues i çmimeve, për komentet “tepër brutale” të bëra gjatë një interviste të fundit në të cilën autori tërhoqi ndarjet midis “frëngjëve vendas” dhe “myslimanëve” përgjegjës për “plaçkitjen dhe sulmin ndaj tyre”, publikuan mediat franceze.

Në një deklaratë të postuar në Twitter të mërkurën, Xhamia e Madhe në Paris tha se kishte paraqitur një ankesë kundër Houellebecq pas “komenteve shumë të ashpra që ai bëri për myslimanët në Francë”.

Deklarata i referohet një “bisede të gjatë” midis Houellebecq dhe filozofit Michel Onfray – themeluesi i revistës “antisistem” Front Populaire botuar në nëntor.

Deklarata e nënshkruar nga zyrtari i xhamisë Chems-Edin Hafiz citonte një fragment:

“Kur territore të tëra janë nën kontrollin islamik, mendoj se do të ketë akte rezistence. Do të ketë sulme dhe të shtëna në xhami, në kafene të frekuentuara nga myslimanët, një përsëritje e shkurtër e Bataclan-it”, duke iu referuar sulmit terrorist të 13 nëntorit 2015 në një sallë koncertesh në Paris.

“Dëshira e popullatës vendase franceze, thonë ata, nuk është që myslimanët të asimilohen, por të ndalojnë plaçkitjen dhe sulmin ndaj tyre. Përndryshe, një zgjidhje tjetër është largimi i tyre”, ka thënë Houellebecq, i cituar nga agjencitë.

Xhamia e Madhe i përshkroi vërejtjet si “të papranueshme” dhe duke nënkuptuar se muslimanët “nuk janë francezë të vërtetë”.

Ai tha se komentet përbënin “nxitje të urrejtjes kundër myslimanëve” dhe “një thirrje për të refuzuar dhe përjashtuar përbërësin mysliman në tërësi”.

Deklarata citoi një vendim të fundit nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GjEDNj), e cila mbështeti dënimin e ish-kandidatit presidencial francez të ekstremit të djathtë Eric Zemur për “nxitje të diskriminimit dhe urrejtjes fetare” për komentet që synonin komunitetin mysliman francez.

“Gjykata vlerësoi se ndërhyrja në të drejtën e kërkuesit për lirinë e shprehjes ishte e nevojshme në një shoqëri demokratike për të mbrojtur të drejtat e të tjerëve që ishin kërcënuar,” shkroi GjEDNj në një deklaratë të 20 dhjetorit.

Houellebecq mori çmimin Goncourt – nderimi më i lartë letrar i Francës në 2010.

Por, ai nuk është i panjohur për polemika, raportojnë mediat.

Romani i tij artistik i vitit 2015 “Nënshtrimi”, për ngritjen në pushtet të një presidenti islamik në Francë, fitoi vlerësime, por gjithashtu ngriti shqetësime për nxitjen e ndjenjave antimyslimane. /trt

Related posts

Iran: Djegia e Kuranit në Suedi synon të nxisë dhunën anti-muslimane

admin

OKB: Gazetarja e Al-Jazeera-s u vra nga plumbat e forcave izraelite

admin

BE blen sasinë e vaksinave për tu përgatitur për pandeminë e ardhshme

admin