RTV AHIRETI
Shëndetësi

Zbulimi i madh: Njerëzit do të jetojnë deri në 150 vite

zbulimi-i-madh:-njerezit-do-te-jetojne-deri-ne-150-vite

Kjo jo vetëm që mund të dyfishojë jetëgjatësinë mesatare globale aktuale, por mund të zvogëlojë kohën që njerëzit kalojnë në sëmundjet e lidhura me moshën.

Ajo që dikur mendohej si një ëndërr e largët, tani po afrohet më shumë me realitetin, pasi një studim pionier në fillim të këtij muaji arriti të ndryshojë në mënyrë të sigurt procesin e plakjes tek minjtë e moshuar.

Shkencëtarët tani parashikojnë se teknologjia mund të rrisë jetëgjatësinë tek njerëzit ne dekadat ne vazhdim.

Jetëgjatësia për burrat dhe gratë e lindura sot në Britaninë e Madhe është 79 vjet për burrat dhe 82.9 vjet për gratë.

Në SHBA jetëgjatësia për fëmijët e lindur në vitin 2020 është dukshëm më e ulët, 74.2 vjet për burrat dhe 79.9 për gratë. /Daily Mail

The post Zbulimi i madh: Njerëzit do të jetojnë deri në 150 vite appeared first on Lajmi.net.

Related posts

Përse kinoa është një nga ushqimet më të shëndetshme në botë

admin

Çfarë ndodh me trupin kur i mungon magnezi?

admin

Sot të gjithë e shmangin këtë ushqim, por njerëzit më jetëgjatë e hanin çdo ditë

admin