RTV AHIRETI
Shëndetësi

Zbulohet vaksina e cila do të trajtojë dhimbjet e artritit

zbulohet-vaksina-e-cila-do-te-trajtoje-dhimbjet-e-artritit

Shpresa është në horizont për miliona pacientë me artrit, pasi shkencëtarët kanë gjetur një vaksinë që mund të trajtojë agoninë e tyre të përditshme.

Pacientët e osteoartritit momentalisht duhet të mbështeten në analgjetikë për të luftuar dhimbjen e tyre tronditëse.

Por studiuesit e Universitetit të Oksfordit kanë zhvilluar një vaksinë e cila bllokon agoninë.

Vaksina nxiti sistemin imunitar që të punonte kundër NGF-së që ndodh natyrshëm në minj, duke mpirë dhimbjen e tyre.

Aktualisht nuk ka shërim për gjendjen, por gjetjet më të fundit mund të hapin rrugën për një trajtim më efektiv.

Related posts

Urgjenca ende pa punë/ Ngarkesa nga QSUT shpërndahet te spitali i Traumës dhe ish-Sanatoriumi

rezart morina

Gjumi i keq mund të shkaktojë edhe kancer, ja sëmundjet e tjera që rrezikoni

admin

​Kur e teproni me sheqer organizmi sinjalizon

admin