RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky: Beteja e ashpër për Soledarin vazhdon

zelensky:-beteja-e-ashper-per-soledarin-vazhdon

Beteja e vështirë për Donetskun vazhdon, beteja për Bakhmutin dhe Soledarin, për Kreminan, për qytetet dhe fshatrat e tjera në lindje të shtetit tonë vazhdon, deklaroi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

”Edhe pse armiku ka përqendruar forcat e tij kryesore në këtë drejtim, ushtarët tanë, Forcat e Armatosura të Ukrainës, të gjitha forcat e mbrojtjes dhe të sigurisë, po mbrojnë shtetin”, theksoi Zelensky, në fjalimin e tij të përditshëm me video-mesazh.

”Falënderoj çdo ushtar, rreshter dhe oficer brigade dhe njësi të tjera të ushtrisë që kryejnë me guxim dhe vendosmëri detyrat e tyre!”, shtoi ai.

Rusia shpalli dje marrjen nën kontroll të Soledarit, në rajonin e Donetskut, në Ukrainën lindore pas disa ditësh luftimesh intensive, duke shënuar suksesin e parë që nga korriku.

“Qyteti u pushtua plotësisht nga forcat e armatosura ruse të enjten në mbrëmje”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes në Moskë.

Kievi nuk e kishte konfirmuar ende këtë, megjithëse ekspertët perëndimorë thanë se ka të ngjarë të ketë ndodhur.

Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov e përshëndeti lajmin e raportuar si të rëndësishëm për vazhdimin e ofensivës së suksesshme në rajonin e Doneskut. /atsh

Related posts

Fushatë zgjedhore në Poloni: Parrulla patriotike e premtime

admin

BE bllokon marrëveshjen e Britanisë dhe Francës për kthimin e emigrantëve që kalojnë përmes kanalit ‘La Mansh’

admin

Qeveria merr dy vendime të rëndësishme lidhur me shpronësimin e parcelave në veri

rezart morina