RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky: Pa ndihmën amerikane, do ta humbasim luftën

zelensky:-pa-ndihmen-amerikane,-do-ta-humbasim-luften

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky paralajmëroi se vendi i tij do ta humbasë luftën nëse ndihma e pritshme prej 60 miliardë dollarësh amerikane mbetet e bllokuar në Kongres, pasi Rusia ka rritur sulmet në Ukrainën lindore.

“Nëse Kongresi nuk e ndihmon Ukrainën, Ukraina do ta humbasë luftën”, tha Zelensky gjatë një konference me ambasadorët në platformën United24 për mbledhjen e fondeve të qeverisë ukrainase. “Pa mbështetjen e Kongresit, do të jetë e vështirë për ne të fitojmë, madje edhe të mbijetojmë” si vend”, shtoi ai.

“Nëse Ukraina humbet luftën, shtetet e tjera do të sulmohen”, paralajmëroi presidenti ukrainas, duke vlerësuar se Rusia, e cila pushtoi vendin fqinj në shkurt 2022, do të ushtronte më pas kërcënimin bërthamor për të trembur shoqëritë perëndimore.

Programi amerikan i ndihmës ushtarake dhe ekonomike prej 60 miliardë dollarësh për Kievin është bllokuar në Kongres që nga viti i kaluar për shkak të ndarjeve midis demokratëve dhe republikanëve, ndërsa zgjedhjet presidenciale do të zhvillohen në nëntor.

Related posts

Partia konservatore në pushtet fiton bindshëm zgjedhjet parlamentare, por s’mund të qeverisë e vetme

admin

Vriten 9 palestinezë dhe plagosën mbi 100 të tjerë nga forcat izraelite – VIDEO

rezart morina

Shefi i NATO-s: SHBA-ja duhet të sigurojë që Ukraina të fitojë nëse dëshiron të merret me Kinën

admin