RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelenskyy: Bota duhet t’i përgjigjet me vendosmëri përpjekjeve ruse për të penguar eksportet e Detit të Zi

zelenskyy:-bota-duhet-t’i-pergjigjet-me-vendosmeri-perpjekjeve-ruse-per-te-penguar-eksportet-e-detit-te-zi

Bota duhet t’i përgjigjet me vendosmëri çdo përpjekjeje ruse për të prishur korridorin e eksportit të grurit të Ukrainës, tha mbrëmë Volodymyr Zelenskyy.

Disa anije të tjera u nisën nga portet e Detit të Zi të martën, pavarësisht se Moska pezulloi pjesëmarrjen e saj në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga OKB për sulmet e supozuara me dron.

Zelenskyy tha se kjo lëvizje ishte falë punës së Turqisë dhe Kombeve të Bashkuara.

“Një mbrojtje e besueshme dhe afatgjatë nevojitet për korridorin e grurit,” tha udhëheqësi ukrainas. “Rusia duhet të ndërgjegjësohet qartë se do të marrë një përgjigje të ashpër nga bota ndaj çdo hapi për të penguar eksportin tonë të ushqimit.”

Marrëveshja e drithërave synonte të ndihmonte në shmangien e urisë në vendet më të varfra duke injektuar më shumë grurë, vaj luledielli dhe plehra në tregjet botërore.

Ministri ukrainas i infrastrukturës Oleksandr Kubrakov tha se tetë anije pritej të kalonin nëpër korridor të enjten. /tch

Related posts

Itali, tre të vdekur dhe mijëra të zhvendosur pas shirave të rrëmbyeshëm në veri të vendit

admin

MF-ja përmes platformës planifikon punësimin e mbi 10 mijë të rinjve në vitin e parë

rezart morina

Ndahet nga jeta imami nga Prizreni, Behlul Hoxha

admin