RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zgjatet edhe me 6 muaj gjendja e jashtëzakonshme në Mianmar

zgjatet-edhe-me-6-muaj-gjendja-e-jashtezakonshme-ne-mianmar

Junta ushtarake në Mianmar ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme edhe për gjashtë muaj të tjerë.

“Regjimi ushtarak i Mianmarit e ka zgjatur sundimin e tij edhe për gjashtë muaj të tjerë”, raportoi uebfaqja e lajmeve Irrawaddy, ndërsa kombi i Azisë Juglindore shënoi dy vjet sundim ushtarak.

Ushtria birmaneze, e njohur në vend si Tatmadaw, nisi një grusht shteti ushtarak më 1 shkurt 2021 duke përmbysur qeverinë e Lidhjes Kombëtare për Demokraci dhe duke burgosur udhëheqjen e saj, duke përfshirë Aung San Suu Kyi.

Menjëherë pas largimit të administratës së LLD-së, Junta vendosi gjendjen e jashtëzakonshme dhe e zgjati sërish.

Hapi i fundit nga administrata ushtarake vjen ndërsa junta po mendon të mbajë zgjedhje në vend.

Video dhe foto nga kombi me shumicë budiste treguan se shumë zona dëshmuan sulme kundër sundimit ushtarak sot.

Sipas OKB-së, mbi 1.5 milionë njerëz janë zhvendosur në dy vitet e fundit, me më shumë se pesë milionë fëmijë kanë nevojë për ndihmë humanitare në Mianmar.

Të paktën 2,890 njerëz humbën jetën nga ushtria dhe ata që punonin me ta, ndërsa 767 u arrestuan fillimisht që kur ushtria mori pushtetin, treguan të dhënat e OKB-së. /ora

Related posts

PDK akuzon Kurtin për “shkatërrim” të administratës publike

admin6

Aksion si në filma/ Shikoni momentin kur makina që transportonte një të burgosur sulmohet nga një tjetër mjet! Vriten dy policë! Arratiset i dënuari

admin

Kurti dhe Vuçiq pranojnë ftesën e Borrellit për takim më 18 gusht

admin