RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zjarri në Greqi më i madhi ndonjëherë i regjistruar në BE

zjarri-ne-greqi-me-i-madhi-ndonjehere-i-regjistruar-ne-be

Zjarri në një mal të Greqisë është zjarri më i madh i regjistruar ndonjëherë në Bashkimin Evropian dhe blloku po mobilizon gati gjysmën e krahut të saj ajror zjarrfikës për ta luftuar atë, ka thënë një zëdhënës i Komisionit Evropian.

11 aeroplanë dhe një helikopter nga flota e BE-së janë dërguar për të ndihmuar në shuarjen e zjarrit në veri të qytetit Alexandroupoli, bashkë me 407 zjarrfikës, ka thënë Balazs Ujvari, raportoi Guardian.

Shërbimi Civil i Mbrojtjes i BE-së ka theksuar se zjarri ka djegur më shumë se 810 km/katrorë – një hapësirë më e madhe se New York City.

“Ky zjarr është më i madhi në BE që nga viti 2000”, ka deklaruar shërbimi.

Greqia ka thënë se zjarri është “ende jashtë kontrollit” në rajonin e parkut kombëtar Dadia.

Që kur nisi më 19 gusht, zjarri ka vrarë 20 persona, 18 prej të cilëve migrantë trupat e të cilëve u gjetën në rajonin që shpesh përdoret si pikë hyrjeje nga Turqia.

Related posts

Kurti nga homazhet në Marec dhe Makoc: Angazhimin për drejtësi për viktimat, ndëshkim për kriminelët

rezart morina

Thatësira e pazakontë godet Spanjën

rezart morina

Për fundvit Qeveria u ndan nga 100 euro pensionistëve

admin