RTV AHIRETI
EkonomiFeaturedKosovëLajmeLajmet

ZRrE-ja sot pritet të marrë vendim për shtrenjtimin e rrymës 15 për qind

zrre-ja-sot-pritet-te-marre-vendim-per-shtrenjtimin-e-rrymes-15-per-qind

Zyra e Rregullatorit të Energjisë(ZRrE) sot pritet të marrë vendim për shtrenjtimin e tarifave të energjisë elektrike për rreth 15 për qind.

Zyrtarë të ZRrE-së kanë bërë të ditur për Kosovapress se Bordi i këtij institucioni, sot në seancën e dytë me radhë për këtë vit që do të mbahet prej orës 10:00, do të shqyrtojë propozimin për të Hyrat e Lejuara Maksimale për KOSTT, KEDS dhe KESCO

Sipas tyre, pritet që tarifat përfundimtare për konsumator të rriten rreth 15 për qind, tarifa të cilat pritet të hyjnë në fuqi nga 1 prilli.

“Në bazë të raporteve për të Hyrat e Lejuara e Lejuara Maksimale pritet që tarifat përfundimtare për konsumator të rriten rreth 15%, sidoqoftë vlera e saktë e rritjes do dihet pas aplikimit të palëve për tarifa”, thuhet në përgjigjen e ZRrE-së.

Sipas ZRrE-së, pas vendimmarrjes së Bordit për të Hyrat e Lejuara Maksimale të Licencuarit KOSTT, KEDS dhe KESCO aplikojnë për tarifa.

Related posts

Rritet në 12 numri i të vdekurve nga tërmeti në Pakistan dhe Afganistan

rezart morina

Rritet në 1.000 numri i viktimave nga cikloni “Freddy” në Malavi të Afrikës

rezart morina

Blinken do të vizitoj Arabinë Saudite javën e ardhshme

rezart morina