RTV AHIRETI
Shëndetësi

​10 arsye pse portokalli duhet të hahet çdo ditë

​10-arsye-pse-portokalli-duhet-te-hahet-cdo-dite

Përveçse janë të shijshëm dhe freskues, portokajtë kanë përfitime të shumta për shëndetin tonë falë vlerave të tyre ushqyese.

Sipas Healthline, portokajtë janë një thesar i komponimeve bimore ushqyese dhe mbrojtëse, duke përfshirë vitaminat, mineralet dhe antioksidues. Shumë studime tregojnë se konsumimi i rregullt i portokajve mund të përfitojë shëndetin tonë në dhjetë mënyra të ndryshme.

Ata forcojnë imunitetin

Për shkak se përmbajnë tiamin, riboflavinë, niacinë, vitaminë B-6 dhe C, folate, acid pantotenik, fosfor, magnez, mangan, selen dhe bakër, portokajtë janë të lidhur me forcimin e sistemit imunitar te njerëzit. Nutricionistët pohojnë se një portokall mesatar përmban më shumë se sasia e rekomanduar ditore e vitaminës C, pra rreth 70 mg.

Janë të mirë për lëkurën

Ndërsa plakemi, lëkura jonë, ashtu si pjesët e tjera të trupit, vuan nga dëmtimi i radikaleve të lira. Ky proces është i ngjashëm me ndryshkjen e metalit pas ekspozimit ndaj lagështirës. Edhe pse është e pashmangshme, portokajtë janë të mbushura me antioksidues dhe vitaminë C që ngadalësojnë procesin e plakjes dhe na ndihmojnë të dukemi më të rinj.

Ata përmirësojnë shikimin

Ashtu si lëkura jonë, edhe sytë tanë vuajnë nga dëmtimi ndërsa plakemi. Portokajtë janë të pasur me lëndë ushqyese si vitamina A, vitamina C dhe kalium, të cilat janë të shkëlqyera për sytë tanë. Prandaj, nëse dëshironi që shikimi juaj të jetë aq i mirë sa është tani, dietologët ju këshillojnë të hani një portokall çdo ditë.

Ata zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut

Një nga arsyet pse njerëzit vuajnë nga sëmundjet e zemrës është sepse arteriet e tyre janë të bllokuara për shkak të një stili jetese jo të shëndetshëm dhe ngrënies së ushqimeve jo të shëndetshme. Portokajtë kanë flavonoide që ulin kolesterolin dhe parandalojnë bllokimin e arterieve. Kjo ju mbron nga sulmi në zemër dhe shumë sëmundje të tjera kardiovaskulare.

Ndihmojnë në zhvillimin e trurit

Folati dhe acidi folik i pranishëm në portokall nxisin zhvillimin e trurit dhe e mbajnë atë në gjendje të mirë. Në fakt, këto lëndë ushqyese e bëjnë portokallin një frut të shëndetshëm edhe për gratë shtatzëna, sepse e pengon fëmijën të ketë çrregullime neurologjike.

Zvogëlojnë rrezikun e kancerit

Hulumtimet kanë treguar se një përbërës i quajtur D-limonene i pranishëm në portokall mund të parandalojë lloje të ndryshme të kancerit si kancerin e zorrës së trashë, mushkërive, gjirit dhe lëkurës, raporton Uncle Matts. Po kështu, antioksiduesit dhe vitamina C ndihmojnë në përmirësimin e imunitetit të trupit, i cili ndihmon në luftimin e qelizave kancerogjene.

Ruajnë shëndetin e zorrëve

Portokajtë janë një burim shumë i mirë i fibrave që ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të stomakut dhe zorrëve. Një dietë e pasur me fibra do të sigurojë që të mos prekeni nga problemet e tretjes si ulcera e stomakut apo kapsllëku.

Nxisin humbjen e peshës

Një portokall përmban vetëm rreth 80 kalori, gjë që e bën atë një ushqim ushqyes dhe me pak kalori. I njëjti porcion përmban edhe 4.3 gramë fibra dietike. Ky përbërës ndihmon në humbjen e peshës duke nxitur lëvizjet e rregullta të zorrëve dhe na ndihmon të ndihemi më të ngopur për më gjatë.

Parandalojnë rënien e flokëve

Portokalli ka një përmbajtje të lartë të vitaminës C, e cila ndër të tjera është e nevojshme edhe për prodhimin e kolagjenit, i cili nga ana tjetër është përgjegjës për ruajtjen e cilësisë dhe forcës së flokëve tuaj. Pra, nutricionistët rekomandojnë konsumimin e rregullt të portokajve nëse nuk dëshironi t’i bini flokët me kalimin e moshës.

Ulin presionin e gjakut

Kombinimi i ushqimit cilësor dhe konsumit të përditshëm të portokajve ul në mënyrë efektive presionin e gjakut, ndaj dietologët ia rekomandojnë ato kujtdo që ka tension të lartë ose ndonjë gjendje tjetër shëndetësore që kërkon që presioni të jetë brenda kufijve normalë.

Related posts

Çfarë ndodh me trupin kur konsumojmë banane të pjekura me pika të zeza

admin

Ushqimet që duhet dhe s’duhet të konsumoni gjatë të nxehtit

admin

Përfitimet shëndetësore nga fiqi

admin