RTV AHIRETI
Shëndetësi

10 sëmundje që shkakton ajri i ndotur

10-semundje-qe-shkakton-ajri-i-ndotur

Ndotja e ajrit është një rrezik i madh për shëndetin e njerëzve, kafshëve, bimëve por edhe mjedisin, ne fatkeqësisht e injorojmë.

Më poshtë është një listë me 10 sëmundjet të shkaktuara nga ndotja e ajrit.

1- Sëmundjet të zemrës dhe enëve të gjakut, të cilat zënë vendin e parë në komunitet.

2- Kancere të ndryshme, Tirana po kalon edhe disa qytete të superindustrializuara të Kinës, për nga numri i tyre.

3- Sëmundje neurologjike, goxha të shtuara.

4- Sëmundje të mushkërive, të cilat janë rritur frikshëm.

5- Sëmundje të sistemit tretës

6- Sëmundjet e veshkave

7- Sëmundjet e mëlçisë

8- Sëmundjet e lëkurës

9- Sëmundje të sistemit riprodhues (gjenitale).

10-Keqformime embrionale, fetale.

Pasojat janë të shumta në planin social e ekonomik, pasi këta të sëmurë kërkojnë përkujdesje të shtuar, shpenzojnë para nëpër klinika e spitale dhe mungojnë në punë. Madje edhe kur punojnë kanë rendiment të ulur.

Related posts

Një dietë e ekuilibruar më e mirë se dieta vegjetariane për shëndetin e trurit

admin6

Vetëm 7 përqind e amerikanëve kanë shëndet të mirë të zemrës

admin

Asambleja e 76-të e OBSH-së/ Manastirliu takim me Kluge, në fokus fuqizimi i sistemit shëndetësor

admin