RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

1200 emigrantë bllokohen në jug të Siçilisë, rrezikojnë të mbyten në anijet e peshkimit

1200-emigrante-bllokohen-ne-jug-te-sicilise,-rrezikojne-te-mbyten-ne-anijet-e-peshkimit

Dy operacione nga forcat e Rojës Bregdetare janë duke u zhvilluar në brigjet e Italisë.

Mediat e huaja raportojnë se rreth 1200 emigrantë dhe refugjatë janë bllokuar në det në përpjekje për të mbërritur në Itali.

Operacioni i parë po zhvillohet për të shpëtuar 800 migrantë dhe refugjatë në një anije peshkimi që lundron në zonën detare 120 milje detare në jug-lindje të Sirakuzës.

Në operacionin e dytë, forcat e Rojës Bregdetare po përpiqen të shpëtojnë 400 të tjerë persona në vështirësi në mes të oqeanit, të cilët ndodhen në bordin e një anijeje tjetër peshkimi, e cila po lundron 170 milje detare në juglindje të Capo Passero, Siçili.

Që nga e premtja e kaluar e deri më sot, falë një sërë operacionesh nga rojet bregdetare italiane dhe rojet bregdetare, dhe me bashkëpunimin e Frontex, janë shpëtuar të paktën 2000 persona të tjerë, të cilët rrezikonin të humbnin jetën në jug. të Sicilisë. /dosja

Related posts

Kurti konfirmon lirimin e tre policëve të Kosovës: Agresioni serb duhet të mbajë përgjegjësi

rezart morina

Shtrohet pllaka e dytë e xhamisë qendore në Prishtinë

admin

Medvedev: Perëndimi nuk është i interesuar për paqen, por për të fituar para

admin