RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

150 çifte në Kosovë u divorcuan veç gjatë qershorit

150-cifte-ne-kosove-u-divorcuan-vec-gjate-qershorit

150 çifte i kanë dhënë fund martesës së tyre, vetëm gjatë muajit qershor të këtij viti. Këto të dhëna u bënë të ditura nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK).

Por gjatë këtij muaji nuk pati vetëm ndarje, pasi që brenda dhe jashtë Kosovës, janë regjistruar gjithsej 953 kurorëzime.

“Në muajin Qershor 2023 janë regjistruar gjithsej 953 kurorëzime (brenda dhe jashtë Kosovës), kurse shkurorëzime të ndodhura në Kosovë janë regjistruar 150 raste”, thuhet në raportin e ASK-së.

Ndryshe në muajin qershor numri i shkurorëzimeve ka qenë më i vogël se sa një muaj më parë, pasi që gjatë muajit maj 2023 janë regjistruar gjithsej 160 raste të shkurorëzimve. Ndërkaq janë regjistruar 1 299 kurorëzime brenda dhe jashtë Kosovës.

Related posts

Aksident në magjistralen Prishtinë- Pejë, shtatë të lënduar

admin

Arrihet marrëveshje për targat e automjeteve midis Kosovës dhe Serbisë në Bruksel

admin

Fillon restaurimi i Xhamisë “Koxha Kadi Ahmed Efendi” në Manastir

rezart morina