RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

2022 ishte viti më i ngrohtë i regjistruar për Britaninë e Madhe

2022-ishte-viti-me-i-ngrohte-i-regjistruar-per-britanine-e-madhe

2022 është viti më i nxehtë i regjistruar për Mbretërinë e Bashkuar.

Vendi përjetoi disa valë të nxehta rekord këtë verë, tha të mërkurën Zyra Met në Britani.

“2022 do të jetë viti më i ngrohtë i Britanisë së Madhe në histori. Ndërsa shumë kujtojnë nxehtësinë ekstreme të verës, ajo që ka qenë e jashtëzakonshme këtë vit është nxehtësia relativisht konstante gjatë gjithë vitit”, tha Mark McCarthy nga Met Office, bazuar në të dhënat e përkohshme.

Po ashtu Evropa është duke kaluar një valë temperaturash aspak normale për këtë periudhë dimri,

Nga ana tjetër, ShBA dhe Japonia janë duke kaluar dimrin më të ftohtë ndër dekada, ku janë shënuar edhe dhjetëra të vdekur.

Related posts

Kasapi i Bosnjës – Ratko Mlladiç shtrohet në spital

admin

Petrovska: Lajmet e rrejshme ruse krijojnë ndasi mes qytetarëve në Maqedoninë e V.

admin

NATO i jep shpresë Ukrainës për anëtarësim, por jo një ftesë zyrtare

admin