RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

KFOR: Jemi të përgatitur për të ndërhyrë nëse rrezikohet stabiliteti në veri të Kosovës

kfor:-jemi-te-pergatitur-per-te-nderhyre-nese-rrezikohet-stabiliteti-ne-veri-te-kosoves

Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO ka reaguar ndaj zhvillimeve në veri, duke thënë se po e monitoron nga afër situatën e cila është e tensionuar dhe është i përgatitur të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti, në përputhje me mandatin e tij.

“Gjendja e përgjithshme e sigurisë në komunat veriore të Kosovës është e tensionuar. Misioni ynë i KFOR-it i udhëhequr nga NATO është plotësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij të OKB-së për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë popullin e Kosovës”, thuhet në një deklaratë për media.

KFOR-i mban një qëndrim të dukshëm dhe të shkathët në terren dhe komandanti i KFOR-it është në kontakt me të gjithë bashkëbiseduesit e tij kryesorë, duke përfshirë përfaqësuesit e organizatave të sigurisë së Kosovës dhe shefin serb të Mbrojtjes.

“NATO gjithashtu vazhdon të mbështesë plotësisht procesin e normalizimit ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja dhe u bën thirrje të gjitha palëve që të vazhdojnë negociatat. Është e rëndësishme që kjo të vazhdojë. Kjo është kritike për paqen dhe sigurinë rajonale. Nuk do të ketë perspektiva reale për një të ardhme më të mirë në Ballkan, pa respekt të plotë të të drejtave të njeriut dhe vlerave demokratike, sundimit të ligjit, reformave të brendshme dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore. Dialogu konstruktiv është kyç për stabilitetin rajonal”, thuhet më tej në deklaratë.

KFOR-i njofton se do të ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme për të mbajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt në Kosovë gjatë gjithë kohës, në përputhje me mandatin e tij.

Related posts

Lirohet me kusht ish-ushtari australian i akuzuar për krime lufte dhe vrasje në Afganistan

rezart morina

Forcat izraelite arrestojnë 51 palestinezë në Bregun Perëndimor

rezart morina

Anija e marinës së Tajlandës fundoset duke lënë shumë marinarë në det të hapur

admin