RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

24 vjet nga krimi serb mbi qytetarët e Skenderajt

24-vjet-nga-krimi-serb-mbi-qytetaret-e-skenderajt

Sot kujtohen dëshmorët e martirët e lagjeve të Skenderajt të rënë më 20 mars 1999.

Pas tërheqjes së vëzhguesve ndërkombëtarë të misionit të OSBE-së, kriminelet serbë të veshur me rroba të bardha e maska të zeza kishin filluar në Skenderaj plaçkitjet e maltretimet e qytetarëve, duke i ndarë më pas edhe burrat nga gratë, të cilët i kishin dërguar tek pishat dhe atje i kishin ekzekutuar.

Tetë shqiptarë u morën nga shtëpitë e tyre atë ditë nga forcat serbe dhe u vranë në një vend të njohur si Te Pishat.

Të njëjtën ditë në Skenderaj, 29 civilë të tjerë shqiptarë u vranë ose u zhdukën pa gjurmë.

Related posts

Policia e Kosovës konfiskon mbi tre kilogramë substancë narkotike të llojit marihuanë

admin

Të shtëna në Gjermani, 7 të vrarë në sulmin në Hamburg

admin

“Izraeli zhvillon bisedime të fshehta me Kongon për zhvendosjen e palestinezëve nga Gaza”

admin