RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

26 viktima nga rrëshqitja e dheut në Indi, mbi 80 të zhdukur

26-viktima-nga-rreshqitja-e-dheut-ne-indi,-mbi-80-te-zhdukur

Numri i të vdekurve nga një rrëshqitje dheu në shtetin perëndimor të Indisë, Maharashtra, u rrit në 26 të shtunën, tha një zyrtar i ndihmës për fatkeqësitë, me dhjetëra të tjerë të bllokuar nën shtresa balte dhe lluce dy ditë pas incidentit.

Rrëshqitja e dheut ndodhi natën e së enjtes në fshatin e largët malor të Irshalwadi, rreth 60 km (37 milje) nga Mumbai, duke rrafshuar disa shtëpi.

Gazeta Times of India raportoi të shtunën se rreth 80 persona ishin ende të zhdukur.

“Ne jemi duke punuar me pajisjet tona teknike dhe metodat tona të shpëtimit,” tha S.B. Singh, një zyrtar i Forcës Kombëtare të Reagimit ndaj Fatkeqësive (NDRF), i tha Reuters.

“Ne nuk mund të gjykojmë tani se sa njerëz janë ende të ngecur nën baltë,” tha Singh, duke shtuar se katër trupa të tjerë u nxorrën nga poshtë baltës të shtunën.

Pamjet nga kanalet e lajmeve treguan ekipet e shpëtimit, të veshur me mushama ngjyrë portokalli të ndezur dhe me mjete gërmimi, duke ecur në mal për në vendin e rrëshqitjes së dheut. /hashtag

Related posts

O’Brien bisedon me Osmanin për rregulloren e BQK-së, ia përmend edhe Asociacionin

admin6

Kurti: Republika jonë asnjëherë s’ka qenë më e fortë dhe e sigurt

rezart morina

BE: Moslejimi i mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, nuk përputhet me frymën e dialogut

admin6