RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

27 persona të zhdukur në Tunizi pas fundosjes së një barke me emigrantë

27-persona-te-zhdukur-ne-tunizi-pas-fundosjes-se-nje-barke-me-emigrante

Njëzet e shtatë persona janë vrarë ose zhdukur pasi dy varka me emigrantë u mbytën në brigjet lindore të Tunizisë.

Varka e parë u nis nga Tunizia për në Itali të premten, me 37 persona në bord. 20 janë të zhdukur ndërsa 17 janë shpëtuar, tha një zëdhënës i gjykatës në qytetin Sfax.

Të shtunën, katër trupa u gjetën në një plazh pasi një varkë tjetër u përmbys, shkruan BBC.

36 persona që ishin në varkën e dytë u shpëtuan dhe tre janë të zhdukur, tha zëdhënësi.

Që nga fillimi i marsit, ka pasur të paktën shtatë anije të ngjashme në afërsi të Tunizisë, me rreth 100 njerëz të vdekur ose të zhdukur.

Pjesë të vijës bregdetare tuniziane janë vetëm rreth 150 kilometra nga Lampedusa, një ishull italian që përdoret shpesh si pikë kalimi në kontinent.

Afërsia e saj me Italinë e ka bërë Tunizinë të kapërcejë Libinë si pikë kryesore e nisjes për njerëzit që ikin nga konflikti dhe varfëria e tmerrshme në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, duke kërkuar një jetë më të mirë në Evropë.

Në tre muajt e parë të këtij viti, më shumë se 14,000 emigrantë – shumica e të cilëve janë nga Afrika Sub-Sahariane – janë kapur në përpjekje për të arritur në Evropë nga Tunizia, sipas rojës bregdetare të vendit. Numri është pesë herë më i lartë se për periudhën korresponduese të vitit të kaluar.

Shifrat për vitin 2023 janë “rritur shumë, sepse ka shumë më tepër largime”, tha Houssem Jebabli, zëdhënës i gardës kombëtare tuniziane.

Emigrantët shpesh paguajnë shuma të mëdha parash për t’u transportuar në anije të pasigurta nga kontrabandistët.

Masmoudi, zëdhënësi i gjykatës Sfax, tha se ishte thelbësore që vetë trafikantët të ndaloheshin, pasi ai njoftoi hetimet për të dy aksidentet me varkë. /koha

Related posts

Specialja publikon dosjen paraprake të mbrojtjes së Hashim Thaçit

admin

Vendi më paqësor në botë ndodhet në Europë

admin

Ekipet nga Kosova të përkushtuara të bëjnë të pamundurën në Hatay

admin