RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Maqedonia rekordere për pirjen e cigares në Europë, Suedia radhitet e fundit

maqedonia-rekordere-per-pirjen-e-cigares-ne-europe,-suedia-radhitet-e-fundit

Hulumtimi i “Tobako Atlasit” nga viti 2019 thotë se në Maqedoni qytetarët kanë pirë rreth 2515 cigare në vit, gjë që e bën vendin të parin në Evropë për nga numri i cigareve të pira.

Pas Maqedonisë, Bullgaria është në vendin e dytë, ku numri i cigareve të pira është 2495, vijon Bjellorusia me 2432 cigare të tymosura.

Për krahasim në vendet evropiane, numri është shumë më i ulët.

Pra, më pak cigare pihen në Norvegji ku numri vjetor është 365, Gjermania 468, ndërsa në Suedi numri është 638. Maqedonia rekordere për pirjen e cigares në Europë, Suedia radhitet e fundit. /shenja

Related posts

Policia arreston 14 persona të kërkuar nga gjykata brenda dy ditëve

rezart morina

OKB: Gjenden trupat e 87 personave në një varr masiv në Darfur të Sudanit

admin

MASHT tregon datën e mbajtjes së testit të arritshmërisë

admin