RTV AHIRETI
Shëndetësi

4 arsyet pse i kemi duart dhe kembet e ftohta

4-arsyet-pse-i-kemi-duart-dhe-kembet-e-ftohta

Ftohjet e gishtave të duarve dhe këmbëve janë mjaft të zakonshme, veçanërisht te femrat, dhe nuk duhet të tregojnë ndonjë gjë të rëndësishme.

Por mund të jetë edhe një shenjë e problemeve më serioze shëndetësore.

Diabeti

Përveç faktit që duart tuaja janë shpesh të ftohta, ndonjëherë ju ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në pëllëmbët dhe këmbët tuaja – këto mund të jenë shenjat e para të diabetit. Pasojat mund të prekin pamjen e gjakut, por edhe sistemin nervor.

Gjëndra tiroide

Ngadalësimi i punës së gjëndrës tiroide çon në një ngadalësim të metabolizmit dhe shpesh shoqërohet me pëllëmbët dhe këmbët e ftohta. Lodhja, ngurrimi, përgjumja e shpeshtë, ngadalësia e trupit dhe lëvizjeve dhe toleranca e dobët ndaj temperaturave të larta janë shenjat e këtij çrregullimi.

Anemia

Me gishtat e duarve dhe këmbëve të ftohta, shpesh lodheni, keni dhimbje koke dhe lodhje – në rast se ju ndodh kjo, është koha të kontrolloni numërimin e gjakut sepse mund të keni mungesë hekuri. Është përbërësi kryesor i hemoglobinës, një molekulë që çon oksigjenin në gjak dhe i jep atij një ngjyrë të kuqe. Prandaj, ekstremitetet e ftohta mund të jenë shenjë e anemisë ose anemisë.

Stresi

Stresi gjithashtu mund të jetë shkaku i duarve dhe këmbëve të ftohta. Rrit adrenalinën, e cila nga ana tjetër ngushton enët e gjakut dhe dobëson qarkullimin, kështu që duart dhe këmbët janë më të ftohta.

Related posts

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur ndaloni së ngrëni sheqer?

admin

Zakonet që do t’ju shpëtojnë dhëmbët

rezart morina

Shurupi i limonit dhe majdanozit shkatërron gurët në veshka!

admin