RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur lini duhanin?

cfare-ndodh-me-trupin-tuaj-kur-lini-duhanin?

Përmirësimi i shëndetit nga lënia e duhanit nis që 20 minutat e para. Dihet që tymi i duhanit përmban substanca kancerogjene që i bëjnë keq shëndetit të njeriut, madje edhe personave që nuk janë duhanpirës, po thithin tymin e duhani në ambientin ku qëndrojnë.

Si pjesë e një raporti të lëshuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, efektet potencialisht shkatërruese të pirjes së duhanit janë në të vërtetë larg rrugës së njëanshme. Pas vetëm 20 minutash, fillojnë përmirësimet e para shëndetësore, me rënien e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut.

Brenda 12 orësh nivelet e monoksidit të karbonit kthehen në normale dhe pas disa javësh funksioni i mushkërive rritet dhe qarkullimi përmirësohet.

Edhe rreziku i shtuar për goditje në tru ose sëmundje koronare të zemrës zhduket brenda 15 viteve.

Related posts

OBSH: Rritet numri i vdekjeve nga tuberkulozi në Evropë

admin

Obeziteti i dëmshëm për trurin e fëmijëve

rezart morina

A është supa, ushqimi i duhur kur keni ethe?

admin6