RTV AHIRETI
Shëndetësi

4 zakone të të ngrënit që dëmtojnë shëndetin mendor, sipas dietologëve

4-zakone-te-te-ngrenit-qe-demtojne-shendetin-mendor,-sipas-dietologeve

Ajo që hamë nuk ndikon vetëm në peshën, nivelet e urisë ose energjinë tonë . Shkenca aktuale sugjeron që zgjedhjet që bëni në dietën tuaj mund të kenë ndikim të gjerë në shëndetin tuaj fizik dhe mendor.

Konsumimi i tepërt i sheqerit

Pijet e ëmbëlsuara me sheqer si soda janë lidhur me shumë shqetësime shëndetësore, duke përfshirë rritjen e rrezikut të zhvillimit të diabetit të tipit 2, sëmundjeve kardiovaskulare dhe sëmundjeve të mëlçisë yndyrore . Madje, ngatërron shëndetin tuaj neurologjik: sipas një studimi në Frontiers of Psychiatry , pirja e pijeve me sheqer rregullisht është shoqëruar me rritje të problemeve psikologjike për adoleshentët dhe çon në rezultate negative të shëndetit mendor për të rriturit .

Duke ndjekur një dietë perëndimore

Sheqeri është një pjesë kryesore e asaj që shumë profesionistë të ushqyerjes i referohen si Dieta Standarde Amerikane (SAD). Ndjekja e SAD do të thotë gjithashtu konsumim i sasive të larta të yndyrave të ngopura dhe ushqimeve të rafinuara ose të përpunuara. Hulumtimet kanë treguar se konsumimi i këtyre mund të rrisë rrezikun e simptomave të depresionit

Ndjekja e gjithçkaje që hani dhe pini

Numërimi i kalorive ka qenë një mënyrë tradicionale për t’u përpjekur të humbni peshë dhe të jeni të shëndetshëm, por Broihier thekson se hiper-fiksimi i numrave mund të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj mendor me kalimin e kohës.

Pra, në vend që të numëroni shumë ekspertë rekomandojnë përfshirjen e një ekuilibri të ushqimeve të shëndetshme në dietën tuaj. Pastaj, kushtojini vëmendje se si ndiheni ndërsa merrni më shumë nga këto. 

Duke mos ngrënë mjaftueshëm ushqime anti-inflamatore

Dieta juaj mund të luajë një rol të madh në rritjen e inflamacionit , kështu që zgjedhja e konsumimit të rregullt të ushqimeve anti-inflamatore – si perimet, frutat dhe peshku – mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të depresionit, krahasuar me një dietë të pasur me sheqerna të shtuar, sode dhe mbeturina

Related posts

Rastet kur thinjat e parakohshme tregojnë probleme shëndetësore

admin

E bëni këtë gjë kur lani rrushin? Në këtë mënyrë do të largoni të gjitha pesticidet

admin

Deri në 40 mijë përdorues të drogave në Kosovë, kryesisht grup moshat e reja

admin