RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 arsye që tregojnë pse filli dentar është kaq i rëndësishëm për higjenën tuaj dentare

5-arsye-qe-tregojne-pse-filli-dentar-eshte-kaq-i-rendesishem-per-higjenen-tuaj-dentare

Larja e dhëmbëve është një zakon i zakonshëm. Filli dentar mbetet më pak i përdorur. Në fakt, duket se 40% e të rriturve e shpenzojnë atë çdo ditë dhe 20% nuk e përdorin kurrë. Por pse dentistët e rekomandojnë gjithmonë atë?

E bën buzëqeshjen tuaj më të bukur. Përdorimi i rregullt i dhëmbëve me fill është një mënyrë fantastike për të përmirësuar shkëlqimin e përgjithshëm të dhëmbëve tuaj. Kombinoni një buzëqeshje të ndritshme me pamjen e mishrave të dhëmbëve të shëndetshëm dhe keni një recetë për një buzëqeshje që ka fuqi të vërtetë qëndruese.

Mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit. Nuk zvogëlon inflamacionin oral por edhe inflamacionin kronik. Periodontiti (inflamacioni i mishrave të dhëmbëve) shoqërohet me inflamacion sistemik. Duket se mbajtja e gojës tuaj të shëndetshme mund të ndihmojë në reduktimin e komponimeve inflamatore si proteina C-reaktive që qarkullojnë në të gjithë trupin dhe nxisin flakët e inflamacionit kronik.

Mund të ndihmojë në mbështetjen e sistemit imunitar.Inflamacioni kronik është i dëmshëm dhe, me kalimin e kohës, pengon sistemin tuaj imunitar. Për shembull, hulumtimet tregojnë se pacientët me sëmundje inflamatore të zorrëve shpesh përjetojnë ndryshime në shëndetin e tyre oral për herë të parë përpara se të shfaqen simptomat gastrointestinale.

Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës. Një nga rreziqet tinëzare të sëmundjes së mishrave të dhëmbëve është se duket se luan një rol në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës. Hulumtimet e fundit zbulojnë se ju keni një shans 20% më të lartë për të zhvilluar sëmundje të zemrës nëse keni sëmundje të mishrave të dhëmbëve. Një teori është se sëmundja e mishrave të dhëmbëve stimulon ngushtimin e arterieve, duke çuar në sëmundje kardiovaskulare.

Redukton rrezikun e prishjes së dhëmbëve. Kush nuk i frikësohet zhurmës së një stërvitje dentare? Dentistët e dinë se përdorimi i fillit me fill është një hap vendimtar në shmangien e prishjes së dhëmbëve. Një copë karamele ngjitëse e bllokuar midis dy dhëmbëve mund të shkaktojë formimin e pllakës, e cila shkakton prishjen e dhëmbëve brenda dy ditësh. Shmangni zhurmën e një stërvitje duke përdorur fill një herë në ditë.

Related posts

Pastrimi jetik i mëlçisë dhe veshkave, trajtimi natyral që bën mrekulli

admin

Si t’i pastroni dredhëzat për të shmangur hepatitin A

admin

Pse foshnjet qeshin gjatë gjumit?

admin