RTV AHIRETI
Shëndetësi

Dhimbje gjuri? Aktiviteti i thjeshtë që e lehtëson

dhimbje-gjuri?-aktiviteti-i-thjeshte-qe-e-lehteson

Një zgjidhje e thjeshtë por shumë e dobishme u zbulua nga studiuesit, duke studiuar metodat e mundshme të lehtësimit nga dhimbjet e osteoartritit në gju. Një zakon i vogël i përditshmërisë, që mund të sjellë ndryshim në jetën e pacientëve.

Osteoartriti është lloji më i zakonshëm i artritit që na prek, duke shkaktuar shqetësim dhe dhimbje të konsiderueshme. Ndërhyrjet terapeutike ekzistuese përfshijnë, ndër të tjera, anti-inflamatorë dhe analgjezik, të cilët, megjithatë, mund të ndihmojnë vetëm në trajtimin e përkohshëm të dhimbjes, pa luftuar në fakt ndryshimet strukturore të osteoartritit.

Një studim i ri, i publikuar në Arthritis & Rheumatology , ka nxjerrë në dritë përfitimet që një zakon i thjeshtë dhe i përditshëm mund të ketë për njerëzit me osteoartrit të gjurit, duke dhënë shpresë për një përmirësim thelbësor në jetën e tyre të përditshme. Në mënyrë të veçantë, ekipi hulumtues ekzaminoi 1,212 njerëz të moshës 50 vjeç e lart, duke arritur në përfundimin se ata që ecnin si stërvitje kishin më pak gjasa të zhvillonin dhimbje kronike në gju. Gjithsesi, sqarohet se nuk është gjetur asnjë efekt në lidhje me dhimbjen paraekzistuese që mund të kenë përjetuar pacientët. Këto gjetje janë provat e para të publikuara shkencore që ecja mund të jetë një trajtim efektiv për osteoartritin e gjurit, duke vonuar përkeqësimin strukturor të shkaktuar nga sëmundja.

Ky përfundim i studimit është në përputhje me prirjen e përgjithshme të metodave moderne terapeutike, të cilat mbështesin se njerëzit mund të kontribuojnë në përmirësimin e gjendjes së tyre me ndërhyrje personale. Ushtrimet fizike janë një ndërhyrje e tillë, e cila tashmë është përfshirë në metodat moderne të trajtimit të osteoartritit. Aktiviteti i rregullt dhe i butë si ecja mund të jetë veçanërisht i dobishëm për njerëzit që vuajnë nga osteoartriti.

Studiuesit shkuan gjithashtu në hipotezën se ecja mund të modifikojë disa nga efektet strukturore të osteoartritit në gjunjë, duke përmirësuar gjendjen e pacientëve. Gjetjet e hulumtimit arritën në përfundimin se ecja është me të vërtetë e dobishme për osteoartritin e gjurit, si në aspektin strukturor ashtu edhe në atë simptomatik.

Related posts

Dieta me ujë të ngrohtë, arsyet e shëndetshme pse duhet ta nisni ditën me të

rezart morina

Si të kuroni gurët në veshka me mjekime popullore

rezart morina

Varianti më i fundit i koronavirusit që po përhapet me shpejtësi, çfarë duhet të dini

admin