RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 mënyra për të përmirësuar shëndetin e prindërve tuaj të moshuar

5-menyra-per-te-permiresuar-shendetin-e-prinderve-tuaj-te-moshuar

Prindërit e moshuar janë paksa si fëmijë: ata kanë nevojë për kujdes. Nëse dëshironi t’i ndihmoni ata të kenë një mënyrë jetese më të shëndetshme, atëherë ushtroni ose hani një dietë më ushqyese, nuk keni pse t’i shqetësoni. Gjëja kryesore është të kuptoni se çfarë do t’i motivonte ata.

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm kur bëhet fjalë për motivimin shëndetësor. Nëse dëshironi të ndihmoni në motivimin e babait tuaj për t’u bërë më i shëndetshëm, përfshijeni anën konkurruese të tij ose apeloni në dëshirën e tij për të zotëruar një sjellje specifike të shëndetshme. Këtu janë disa këshilla të dobishme.

Mbani mend dhe rikrijoni. A luante mami (ose babi) sport në shkollë të mesme apo kolegj? Jepuni atyre një shans të mburren për ditët e tyre të lavdisë dhe të kujtojnë se si është të jesh fizikisht aktiv dhe në formë

Regjistrohu për një ngjarje. Nëse prindërit tuaj kanë një anë konkurruese, shikoni nëse ata janë të interesuar të regjistrohen për një ngjarje fitnesi, online ose lokal.

Planifikoni një aventurë. Nëse buxheti juaj ju lejon, investoni në pajisje ushtrimore në shtëpi që u mundësojnë prindërve tuaj të përjetojnë një destinacion të ri pa u hipur ndonjëherë në aeroplan.

Promovoni miqësi të reja. Të qenit i ftuar për të marrë pjesë në një aktivitet mund të rrisë motivimin për të ushtruar. Për shembull, nëse prindërit tuaj kanë miq që shkojnë në shëtitje ose biçikletë gjatë fundjavave, inkurajojini ata të ftojnë mamin dhe babin tuaj.

Gatim së bashku. Studimet kanë zbuluar se ne hamë ndryshe kur jemi me të tjerët. Në mënyrë të veçantë, ne priremi të pasqyrojmë sjelljen e të ngrënit të njerëzve përreth nesh, pjesërisht sepse na duket shpërblyese dhe pjesërisht sepse duam të jemi të pranuar nga shoqëria. Dhe kështu gatuaj ushqime të shëndetshme me ta.

Related posts

Keni këtë shenjë në këmbë? Kujdes, tregon këtë problem të zemrës

admin

Sa minuta duhet të ecni nëse rrini ulur për një kohë të gjatë? Ja se çfarë thonë ekspertët

rezart morina

Ushqimet që preferohen te personat me shtypje të lartë të gjakut

rezart morina