RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Do të bëj gjithçka në fuqinë time për të luftuar ndryshimet klimatike

do-te-bej-gjithcka-ne-fuqine-time-per-te-luftuar-ndryshimet-klimatike

Kur vjen puna për të luftuar ndryshimet klimatike, nuk pranoj asnjë jo si përgjigje, shkroi në Twitter presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

”Në javët e ardhshme, unë do të përdor fuqitë e mia për t’i kthyer premtimet në veprim zyrtar dhe zyrtar të qeverisë ndaj luftës mbi ndryshimet klimatike”, shtoi Biden.

“Do të bëj gjithçka në fuqinë time për të fituar sfidën e energjisë së pastër”, shtoi ai.

Drejtori rajonal për Evropën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Hans Kluge, duke e përshkruar valën e vazhdueshme të të nxehtit në Evropë si të paprecedentë, të frikshme dhe apokaliptike, ka bërë të ditur se kjo valë e të nxehtit në Portugali dhe Spanjë ka shkaktuar 1 700 viktima.

Kluge tha se situata përsëri tregon “nevojën e dëshpëruar për veprime panevropiane për të trajtuar në mënyrë efektive ndryshimet klimatike, krizën gjithëpërfshirëse të kohës sonë që po kërcënon shëndetin individual dhe vetë ekzistencën e njerëzimit”.

“Që kjo të ndodhë, qeveritë duhet të demonstrojnë vullnet politik dhe lidership të vërtetë në zbatimin e Marrëveshjes së Parisit për ndryshimet klimatike, duke e zëvendësuar me bashkëpunim ndarjen dhe retorikën boshe”, tha ai. /atsh

Related posts

Kontrolli ndaj rezidencës/ Donald Trump: FBI më vodhi pasaportat, po bëjnë gjueti shtrigash ndaj meje

admin

Qeveria e vendosur, mallrat serbe nuk lejohen të hyjnë në Kosovë, as tranzit

rezart morina

Kurti merr pjesë në kongresin e Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë, takohet me Scholz

rezart morina