RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 përfitimet shëndetësore të avokados

5-perfitimet-shendetesore-te-avokados

Përfitimet ushqyese të avokados, një masë prej 80g avokado përmban:

152Kcal / 627KJ
5g proteina
6g yndyrë
5g karbohidrate
6g fibra
360mg kalium
56mg Vit E

Cilat janë 5 përfitimet shëndetësore të avokados?

Avokadot janë të pasura me vlera ushqimore
Avokadot janë një burim i shkëlqyeshëm i yndyrës të pangopur dhe vitaminës E, dhe janë një burim i mirë i folatit. Ato gjithashtu furnizojnë më shumë fibra të tretshme sesa frutat e tjerë dhe përmbajnë një numër mineralesh të dobishëm duke përfshirë hekur, bakër dhe kalium.

Ndihmon shëndetin e zemrës
Avokadot janë të pasura me yndyrë me 60% të kësaj janë yndyrna të pangopura, që ndihmojnë për të mbrojtur kundër sëmundjeve të zemrës dhe presionit të ulët të gjakut. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit, folatit dhe fibrave, të gjitha këto janë përfitime për zemrën dhe sistemin kardiovaskular.

Mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit
Vajrat e furnizuar nga avokado përfshijnë acid oleik dhe acid linoleik, këto yndyrna të pangopura rekomandohen si pjesë e një diete të ekuilibruar për të ndihmuar në menaxhimin e kolesterolit.

Mund të ndihmojë në rregullimin e oreksit
Nuk ka dyshim se përmbajtja e kalorive në avokado është më e madhe se frutat dhe perimet e tjera. Sidoqoftë, një studim ka treguar se përmbajtja e yndyrës dhe fibrave në avokado çon në ndjenjat e ngopjes e cila ndihmon në rregullimin e oreksit.

Mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të syve
Krahas përfitimeve më sipër, avokado është një burim i pasur i vitaminës E mbrojtëse, si dhe karoteneve, duke përfshirë luteinën dhe zeaksantinën, të cilat mendohet se ndihmojnë në mbajtjen e syve të shëndetshëm.

Related posts

Dyshoni se fëmija juaj është autik? Testi i 5 pyetjeve që zbulojnë të vërtetën

admin6

14 raste të “Kollës së mirë” sivjet, IKShPK apelon prindërit t’i vaksinojë fëmijët

rezart morina

Dëshironi të bini nga pesha? Nga kokoshkat tek çokollata, këto janë ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni

admin