RTV AHIRETI
Shëndetësi

7 arsyet pse ju skuqen veshët, rastet kur duhet t’i drejtoheni mjekut

7-arsyet-pse-ju-skuqen-veshet,-rastet-kur-duhet-t’i-drejtoheni-mjekut

Veshët e skuqur mund të shkaktohen nga shumë kushte të ndryshme, por ato shpesh janë të padëmshme.

Cilat janë shkaqet e mundshme të veshëve të kuq?

Djegia nga dielli

Veshët tuaj të kuq mund të jenë rezultat i një djegie nga dielli. Ju mund të përjetoni nxehtësi, dhimbje dhe simptoma të tjera deri në një javë. Mbulimi i veshëve me krem dielli dhe kapele mund të parandalojë djegien nga dielli.

Emocionet

Një shkak kryesor për skuqjen e veshëve është edhe reagimi emocional. Kjo gjë bën që enët e gjakut të hapen më gjërë në zona të caktuara për shkak të një sinjali në sistemin nervor. Nxitës të tjerë janë hormonet, ushqimi, alkooli, ilaçet, stërvitja, ndryshimet e temperaturës dhe gjendja mjekësore.

Infeksion bakterial

Një infeksion i lëkurës si celuliti ose eritipelë mund të jetë arsye për skuqjen e veshëve. Ju mund të keni veshë të nxehtë, të enjtur dhe të irrituar.

Simptoma të tjera janë ethet, dridhjet dhe nyjet limfatike të fryrë. Këto kushte shkaktohen nga bakteret që hyjnë në lëkurë siç mund të jetë një dëmtim, kafshimi, shpimi i veshit ose ndonjë gjendje tjetër mjekësore.

Dermatiti seborroik

Veshët tuaja mund të bëhen të kuq për shkak të dermatitit seborheik. Kjo gjendje prek 2 deri në 5 përqind të popullsisë. Ajo shkakton skuqje dhe kruarje të lëkurës.

Polikondriti relaksues

Kjo ndikon në kërc dhe mund të shkaktohet nga sistemi juaj imunitar. Simptomat e para që mund të vini re janë veshët e kuq. Mund të përhapet në pjesët e tjera të veshit tuaj dhe mund të zgjasë ditë ose javë. Ju mund të vini re probleme edhe në veshin tuaj të brendshëm. Një rezultat afatgjatë i gjendjes mund të jetë humbja e dëgjimit. Mund të përhapet edhe në pjesë të tjera të trupit tuaj, kështu që është thelbësore të vizitoni mjekun tuaj.

Perichondritis

Perichondritis është një infeksion i indeve që mbështjellin kërcin e veshit. Mund të jetë shkaktuar nga shpimi i veshit, dëmtimi i veshit, kafshimet e insekteve apo edhe nga operacioni. Veshi juaj do të jetë i fryrë dhe i kuq pranë kërcit. Shkoni tek mjeku menjëherë pasi gjendja mund të përkeqësohet duke u përhapur në kërc dhe duke e dëmtuar atë në një afat të gjatë.

Sindroma e veshit të kuq

Sindroma e veshit të kuq është e rrallë. Ajo përfshin episodet e skuqjes dhe djegies, veçanërisht në lobin e veshit. Këto simptoma mund të zgjasin për orë të tëra. Ky sindrom mund të rezultojë në migrene dhe gjendje të tjera mjekësore.

Related posts

Studim: Kjo gjendje shëndetësore po shkakton plakje të parakohshme

admin

Frutat që hidratojnë më shumë, hani sa më shumë në ditët e nxehta

rezart morina

Na mungon vitamina D/ Mjekët: 90% e personave që vizitojmë, kanë mangësi

rezart morina