RTV AHIRETI
Shëndetësi

7 produkte ushqimore me përbërje të vitaminës D

7-produkte-ushqimore-me-perberje-te-vitamines-d

Interesi për vitaminën D dhe rolin e saj, natyrisht se gjatë dimrit sa vjen e rritet.

Ne e dimë se vitamina D ndikon në shumë funksione trupore, duke përfshirë shëndetin e kockave, sëmundjet autoimune si dhe në kujdesin e lëkurës.

Disa nga produktet të cilat përmbajnë vitaminë D janë:

-Peshku

-Lëngu i portokalli i fortifikuar me vitaminë D

-Qumështi

-Sardelet

-Mëlçia e viçit

-E kuqja e vezës

-Drithërat e fortifikuara

Vitamina D është njëkohësisht një lëndë ushqyese që hamë dhe një hormon që prodhon trupi ynë. Është një vitaminë e tretshme në yndyrë, e cila dihet prej kohësh se ndihmon trupin të absorbojë dhe mbajë kalciumin dhe fosforin.

Studimet laboratorike tregojnë se vitamina D mund të zvogëlojë rritjen e qelizave kancerogjene, të ndihmojë në kontrollin e infeksioneve dhe të reduktojë inflamacionin. Shumë nga organet dhe indet e trupit kanë receptorë për vitaminën D, të cilat sugjerojnë role të rëndësishme përtej shëndetit të kockave, dhe shkencëtarët po hetojnë në mënyrë aktive funksione të tjera të mundshme.

Related posts

Pirja e çajit shumë të nxehtë dyfishon rrezikun e prekjes nga kanceri

rezart morina

Mënyra më e rrezikshme e konsumimit të kafesë sipas mjekëve

admin

Anemia te fëmijët: Si ta identifikoni?

admin