RTV AHIRETI
Shëndetësi

8 faktorë që mund t’ju shfaqin rrudhat në fytyrë më shpejt se sa mendoni

8-faktore-qe-mund-t’ju-shfaqin-rrudhat-ne-fytyre-me-shpejt-se-sa-mendoni

Ndërsa bëhemi më të vjetër, ato zhvillohen natyrshëm. Megjithatë, është krejtësisht normale që të keni rrudha në lëkurë. Ndërsa plakemi, lëkura jonë normalisht bëhet më e thatë, më e hollë dhe më pak elastike. Megjithatë, mund të jetë shqetësuese nëse filloni të rrudheni para kohës tuaj.

Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit

Rrudhat janë shkaktuar kryesisht nga dielli. Rrezatimi UV nga rrezet e diellit mund të depërtojë në shtresat më të thella të lëkurës dhe të shpërbëjë kolagjenin, gjë që e bën lëkurën më pak fleksibël. Përdorni krem kundër diellit që është i përshtatshëm për llojin tuaj të lëkurës, pavarësisht nëse jeni brenda ose jashtë, nëse jeni duke vozitur ose thjesht duke u çlodhur pranë dritares.

Pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit

Pirja e duhanit shpesh redukton qarkullimin e gjakut në lëkurë, duke përshpejtuar plakjen e lëkurës. Lëkura është tharë nga alkooli. Si rezultat, lëkura humbet forcën dhe fleksibilitetin. Rrudhat fillojnë të zhvillohen kur lëkura fillon të ulet. Pra, për hir të lëkurës suaj, hiqni dorë nga pirja dhe pirja e duhanit.

Kërcim syri

Zhdukja e syve dhe lëvizjet veçanërisht aktive të fytyrës si rrudha e vetullave dhe vrenjtja e vetullave mund të kontribuojnë gjithashtu në rrudhat. Kur shikoni sytë, muskujt e fytyrës tuaj ngurtësohen.

Kolagjeni humbet fleksibilitetin dhe ngurtësinë ndërsa plaket, duke e bërë atë më pak efektiv në promovimin e rigjenerimit të lëkurës dhe shërimin e plagëve. Humbja e fleksibilitetit dhe gërvishtja e vazhdueshme e vetullave të shkaktuara nga stresi mund të shkaktojnë rrudha. Stresi gjithashtu mund të shkaktojë shfaqjen e rrudhave, sepse sasitë e larta të hormonit të stresit, kortizolit, mund të shpërbëjnë kolagjenin dhe elastinën në lëkurë”.

Lëkurë të thatë

Nëse keni lëkurë të thatë, keni më shumë gjasa të keni rrudha. Njerëzit me lëkurë të thatë prodhojnë më pak sebum, hidratues natyral i lëkurës, i cili vepron si një pengesë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga tekat e klimës. Hidratoni rregullisht të paktën dy herë në ditë për të parandaluar rrudhat sepse duke vepruar kështu parandaloni tharjen, gjë që zvogëlon gjasat që të shfaqen rrudhat.

Mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit e bën më të vështirë shërimin e lëkurës. Aftësia e lëkurës për të mbajtur lagështinë është e rrezikuar, si dhe niveli i pH. E gjithë kjo shkakton formimin e pamjaftueshëm të kolagjenit, i cili përshpejton zhvillimin e rrudhave.

Përdorimi i tepërt i kozmetikës

Lëkura juaj mund të përfitojë nga kozmetika, por përdorimi i tepërt i tyre mund të ketë efektin e kundërt, tha Dr Karuna Malhotra. Ato mund të shkaktojnë skuqje, edemë, pore të bllokuara dhe rezultate të tjera të pafavorshme. Të gjitha ato mund të vonojnë shfaqjen e rrudhave duke reduktuar prodhimin e kolagjenit dhe sebumit.

Mangësi ushqimore

Nga ana tjetër, mangësitë dietike bëjnë kërdinë në lëkurën tuaj, duke shkaktuar puçrra, skuqje, lëkurë të thatë, rrudha para kohës së tyre, etj. Nëse nuk merrni mjaftueshëm vitamina, lëkura juaj mund të fillojë ta shfaqë atë duke u bërë e thatë, e pigmentuar. i shurdhër, ose tepër i yndyrshëm. Fytyra dhe trupi juaj tregojnë efektet e ushqimit që hani. Përfshini vitaminën C, D, B, E dhe K në dietën tuaj; këto lëndë ushqyese janë thelbësore për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme.

Related posts

​Sindroma Sjögren: Shkaqet, simptomat dhe kur duhet të shkoni te mjeku?

admin

Pse duhet të hani sa më shumë manaferra në vjeshtë?

rezart morina

​Pse dhembin nyjat dhe kockat kur bie shi?

admin