RTV AHIRETI
Shëndetësi

8 përfitimet shëndetësore të çajit me mente që duhet të dini

8-perfitimet-shendetesore-te-cajit-me-mente-qe-duhet-te-dini

Çaji me mente nuk njihet vetëm për vetitë e tij qetësuese por edhe për një sërë vlerash për organizmin tuaj.

Në këtë artikull, AgroWeb.org duke u bazuar në studimet dhe kërkimet e shumta, do të shqyrtojë përfitimet shëndetësore të çajit të mentes.

Ndihmon me tretjen

Gjethet e mentes janë të pasura me antioksidantë dhe fitoushqyes, që i vijnë në ndihmë stomakut dhe përmirësojnë tretjen.

Por efektin më të madh e ka vaji i mentes, i cili është më i përqendruar se çaji.

Disa prova kanë treguar se vaji mund të ofrojë lehtësim për pacientët me sindromën e zorrës së irrituar.

Në rast se po mendoni të përdorni vaj ose çaj mente, për të trajtuar ndonjë problem shëndetësor, drejtohuni fillimisht tek mjeku juaj për të garantuar nëse është i përshtatshëm për ju.

Freskon natyralisht gojën

I famshmëm për shkak të aromës dhe shijes së tij të pastër e të mrekullueshme, çaji i mentes mund të ndihmojë në eleminim e erës së keqe në gojë.

Ai ka ka veti antibakteriale që mund të ndihmojnë në eleminimin e mikrobeve që shkaktojnë sëmundjen e pllakave dhe mishit të dhëmbëve.

Nuk përmban kafeinë

Ndërkohë që shumë njerëz e konsumojë këtë lloj çaji pasi e pëlqejnë shijen e tij, shumë mendojnë se është një mundësi e jashtëzakonshme për të zëvendësuar pijet me kafeinë

Mbajtja larg e kafeinës, veçanërisht në mbrëmje, mund të ndihmojë me problemet me gjumin ose me tensionin.

Stimulon mendjen

Aroma e çajit të mentes stimulon trurin tuaj, duke ju bërë më vigjilent, një qasje krejtësisht e këndshme për të rritur përqendrimin tuaj.

Ka veti antibakteriale dhe antivirale

Çaji me mente mendohet se ka veti kritike antivirale dhe antibakteriale, duke ndihmuar kështu imunitetin e trupit tuaj.

Lehtëson dhimbjet e kokës

Mentoli mund të jetë një zgjidhje e sigurt dhe tërheqëse për të tratuar dhimbjet e kokës.

Gjithashtu ju mund të provoni të aplikpni vaj esencial menteje në zonën e tëmthit dhe vetullave, në rast kur keni dhimbje koke.

Pastron sinuset

Mentoli, mund të ndihmojë në luftimin e problemeve të sinuseve.

Prandaj ndësa konsumoni çajin me mente, sigurohuni që po thithni edhe avullin që lëshon çaji i nxehtë.

Related posts

Vini syze dhe buzëqeshni, nëse dëshironi të nisni me disponim ditën suaj

admin6

Çfarë është ftohja e kokës, si shërohet dhe pse quhet kështu?

admin

Këto 4 modele të ushqyerit të shëndetshëm lidhen me një rrezik më të ulët të vdekjes

admin