RTV AHIRETI
Shëndetësi

A duhet konsumuar makaronat në darkë?

a-duhet-konsumuar-makaronat-ne-darke?

Pavarësisht gojëdhënave të shumta, që flasin për rëndim të stomakut apo probleme me tretjen, të konsumosh makarona në vaktin e darkës nuk është e dëmshme.

Një studim i fundit mbi efektet e makaronave, nxjerr në pah një tjetër të vërtetë.

Në të rezulton se nëse ky ushqim i thjeshtë dhe i dashur për shumicën e popullsisë botërore, konsumohet në mbrëmje, ka efekte pozitive në organizëm, qetëson, nuk shëndosh dhe lehtëson gjumin.

Madje sipas studimit, nëse makaronat konsumohen në orët e fundit të ditës në ato raste kur vuajmë nga pagjumësia apo jemi të stresuar, përmirësion ndjeshëm gjendjen tonë, falë përbërësve si triptofani dhe vitaminat e grupit B.

Related posts

Të mirat e shumta që sjell çaji

rezart morina

Pse ushtrimet ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së artritit?

admin

Mjeku bën me dije se sa ujë duhet të pimë në të vërtetë

admin