RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gratë muslimane me burkini nuk lejohen të notojnë në veri të Italisë

grate-muslimane-me-burkini-nuk-lejohen-te-notojne-ne-veri-te-italise

Incidenti ndodh në seksionin vetëm për gratë e plazhit Lido Pedicin, i vetmi plazh i veçuar në Evropë

Një grup grash muslimane në Italinë verilindore nuk u lejuan të notonin me rroba plazhi burkini, raportuan mediat lokale të hënën.

Gratë u penguan të notonin nga një grup tjetër grash në seksionin vetëm për gratë e plazhit Lido Pedicin, i vetmi plazh i veçuar në Evropë, në qytetin e Triestes, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve ANSA.

Gratë muslimane u penguan nga grupi për shkak të “çështjes së higjienës”, thuhet në raport.

Më vonë, grupi musliman kërkuan sqarime nga menaxhmenti i plazhit por atyre iu tha se nuk ka rregullore për këtë çështje.

Incidenti erdhi një muaj pasi Anna Maria Cisint, kryetarja e qytetit verior Monfalcone, i shkroi një letër të hapur komunitetit musliman, duke thënë se të qenit i veshur plotësisht në plazhe është “e papranueshme”. /mesazhi

Related posts

Lavrov: OSBE në gjendje të mjerueshme, perspektivat e organizatës të paqarta

admin6

Qendra Kulturore Islame në Sisak të Kroacisë do të mbajë emrin Recep Tayyip Erdoğan

admin

59 vjet më parë sot, Malcolm X ra dëshmor

rezart morina