RTV AHIRETI
Kuriozitete

A e dini se fakulteti i parë i mjekësisë në botë është themeluar në Kayseri në shekullin e 13-të?

a-e-dini-se-fakulteti-i-pare-i-mjekesise-ne-bote-eshte-themeluar-ne-kayseri-ne-shekullin-e-13-te?

E ndërtuar në vitin 1206 nga Giyaseddin Keyhusrev sipas amanetit të Gevher Nesibe Sultan, vajza e sundimtarit selxhuk Kiliçarslan II, medreseja dhe spitali ku mësoheshin shkencat mjekësore është qendra e parë në botë që ofroi së bashku arsim mjekësor dhe kujdes shëndetësor.

Gevher Nesibe Sultan kishte rënë në dashuri me krye spahiun dhe vëllai i saj Gyaseddin Keyhüsrev i I nuk i lejoi ata të martoheshin. Giyaseddin e dërgon krye spahiun në luftë dhe bëhet shkaktar i vdekjes së tij në betejë. Gevher Nesibe, e cila u sëmur, para se të vdes i la amanet vëllait për të ndërtuar një shtëpi të kujdesit shëndetësor në emër së saj që njerëzit të mund të përfitojnë falas nga këto shërbime. Giyaseddin, i cili u trondit shumë nga vdekja e motrës së tij, midis viteve 1204 dhe 1206 ndërtoi shtëpinë e kujdesit shëndetësor dhe medresenë mjekësore midis viteve 1210-1214. Shtëpia e kujdesit shëndetësor gjithashtu ofroi shërbime në kurimin e sëmundjeve të brendshme, kirurgji, oftalmologji dhe spitalin e sëmundjeve mendore, ndërsa kishte edhe një farmaci.

Mjekët e njohur turq të asaj periudhe studiuan dhe dhanë mësim në këtë medrese.

Shtëpia e shëndetit dhe medreseja e Gevher Nesibe u organizua si një muze nga Universiteti Erciyes dhe në vitin 1982 u hap për vizitorët si Muzeu Historik Mjekësor i Gevher Nesibe.

Related posts

NJË MËSIM PËR TË GJITHA ATO QË ENDE NUK KANË MUNDUR TË BËHEN NËNË

admin

Artisti sirian bën piktura me kripë dhe bojëra uji

admin

Mane refuzon gjërat luksoze: Po të doja, mund të blija 10 makina Ferrari, 20 ora Rolex, ose dy avionë privatë, por për çfarë?

admin