RTV AHIRETI
Shëndetësi

A ndihmon çaji i lëvozhgës së shegës në lehtësimin e simptomave të kollës?

a-ndihmon-caji-i-levozhges-se-sheges-ne-lehtesimin-e-simptomave-te-kolles?

Shumë prej nesh kanë luftuar me kollën e vazhdueshme për shkak të ndryshimeve sezonale.

Nëse keni provuar ilaçe shtëpiake si pije të ngrohta, mund të keni hasur në një ilaç të çajit nga lëvozhga e shegës dhe se si ai ndihmon në trajtimin e kollës, shkruan Indianexpress.

Ekspertët shëndetësorë kanë bërë të ditur se ky është ilaçi efektiv për kollën dhe mund të përgatitet me lëvozhgë shege të thara në diell dhe të ruajtur në frigorifer.

Lëvozhga e shegës besohet të ketë përfitime të mundshme për lehtësimin e kollës për shkak të përmbajtjes së saj të pasur të antioksidantëve.

Megjithatë, është thelbësore të theksohet se kërkimi shkencor që trajton në mënyrë specifike efikasitetin e lëvozhgës së shegës për lehtësimin e kollës është i kufizuar.

Përgjigjet individuale ndaj ilaçeve natyrale mund të ndryshojnë, dhe është thelbësore t’u qaseni atyre me një kuptim që ato nuk mund të zëvendësojnë këshillat mjekësore profesionale ose medikamentet e përshkruara për kollën.

Related posts

Dëshironi të humbni peshë këtë vjeshtë? Ushqimi i mëngjesit që mund të ndihmojë

rezart morina

​Pesë ushqime që nxisin tretje të shëndetshme

rezart morina

Si ndryshon trupi nëse konsumoni xhenxhefil për 30 ditë

admin