RTV AHIRETI
Shëndetësi

A po nxisin depresionin tek të rinjtë mediet sociale?

a-po-nxisin-depresionin-tek-te-rinjte-mediet-sociale?

Sa më shumë kohë që adoleshentët kalojnë duke shikuar në ekrane, aq më depresiv bëhen, sugjeron një studim i ri.

Një studim i Universitetit të Montrealit analizoi adoleshentët gjatë kohës sa ishin në shkollë të mesme dhe gjeti se forma të caktuara të rrjeteve sociale dhe emisioneve televizive nxitën ndryshime drastike në disponim dhe gjykimin mbi veten.

Adoleshentët kalojnë mesatarisht nëntë orë online në ditë dhe, njëkohësisht, shkalla e depresionit në mesin e të rinjve ka arritur rekorde të larta.

Studimi i ri konfirmon modelet e njohura gjithnjë e më shumë nga psikologët, por autorët e studimit thonë se është e rëndësishme se si dhe sa shumë adoleshentë qëndrojnë në internet mund të shërbejnë si shenjat paralajmëruese të depresionit.

Related posts

Si të ushqeheni shëndetshëm, kur jeni të zënë me punë

rezart morina

Lulja e Blirit, arma e fortë kundër ankthit

admin

Këto produkte ushqimore nuk kanë afat skadence

rezart morina