RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

A vajtuat boll? Askush s’e foli një fjalë për shqiptarin që e mbytën në burg të Serbisë

a-vajtuat-boll?-askush-s’e-foli-nje-fjale-per-shqiptarin-qe-e-mbyten-ne-burg-te-serbise

Nga Organizata e Veteranëve të Luftës kanë reaguar për incidentin e djeshëm në Shtërpcë ku mbetën të plagosur dy persona të nacionalitetit serb.

Sekretari i kësaj organizate, Faton Klinaku në një postim në Facebook i ka quajtur “të mjerë” politikanët, zyrtarët e shoqërinë civile për reagimet e tyre që sipas tij tregojnë se rastit iu bë gjykim nga ata.

“Interesant nga ju, nuk e folët asnjë fjalë për atë shqiptarin që e mbytën në burg të Serbisë, e bash për atë është dashur të merret politika e shtetit tonë dhe ndërkombëtarët, për t’i dërguar Serbisë edhe notë proteste”, shkroi ai.

Ai ka përmendur edhe rastin kur barrikadat me njerëz të armatosur në veri u quajtën “paqësore”.

“Me rastin në Shtërpcë natyrisht që merret shteti me organet e drejtësisë, që të zbardhet e vërteta se a i është zënë rruga pjesëtarit të FSK-së apo jo, se a e ka bërë aktin në vetëmbrojtje apo jo, dhe fajtori shpallet vetëm kur gjyqësia e shkallës së prerë e konstaton atë”, shkroi ai.

Postimi i plotë:

A vajtuat mjaft o të mjerë politikanë e zyrtarë, shoqëri civile etj, vendor e ndërkombëtar, duke e bërë gjykimin ju!

Interesant nga ju, nuk e folët asnjë fjalë për atë shqiptarin që e mbytën në burg të Serbisë, e bash për atë është dashur të merret politika e shtetit tonë dhe ndërkombëtarët, për t’i dërguar Serbisë edhe notë proteste.

I quajtët edhe barrikadat me njerëz të armatosur në veri se janë protestues protestues paqësor.

Me rastin në Shtërpcë natyrisht që merret shteti me organet e drejtësisë, që të zbardhet e vërteta se a i është zënë rruga pjesëtarit të FSK-së apo jo, se a e ka bërë aktin në vetëmbrojtje apo jo, dhe fajtori shpallet vetëm kur gjyqësia e shkallës së prerë e konstaton atë.

Shpreh keqardhje për atë që ndodhi në Shtërpcë, kërkoj drejtësi pa anime politike e të plagosurve ju dëshiroj shërim të shpejtë.

Poshtë standardet e dyfishta.

Related posts

Kryeministrja franceze: Do i bëjmë kostot e luftës të papërballueshme për Rusinë

admin

Vrasja e 22 vjeçarit në Lipjan, dy të dyshuarit në arrati – gjithçka rreth ngjarjes

admin

Pak javë deri te liberalizimi i vizave, pritet fluks vizitash drejt Evropës

admin