RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

AFAD-i turk dërgoi ndihma familjeve afgane të prekura nga tërmeti

afad-i-turk-dergoi-ndihma-familjeve-afgane-te-prekura-nga-termeti

Agjencia për situata emergjente e Republikës së Türkiye-s (AFAD) ka shpërndarë ndihma ushqimore për qindra familje afgane të prekura nga tërmeti, transmeton Anadolu Agency (AA).

AFAD në një deklaratë theksoi se kanë shpërndarë ndihma për familjet, shtëpitë e të cilave u shkatërruan ose u dëmtuan në rrethin Giyan të provincës Paktika.

Bëhet fjalë për ndihmat e mbërritura në “Trenat e Mirësisë” dërguar nga Türkiye për të ndihmuar në zbutjen e krizës humanitare në Afganistan.

Ndihma e ofruar përbëhet nga pako me artikuj themelorë ushqimorë.

Koordinatori i AFAD-it, Cem Erdoğan tha se do të vazhdojnë shpërndarjen e pakove në rajonet e prekura nga tërmetet dhe përmbytjet.

“Türkiye, institucionet dhe njerëzit e saj do të jenë gjithmonë me popullin afgan”, tha Erdoğan.

Afër 1.200 persona humbën jetën në tërmetin me fuqi prej 5,9 që goditi pjesën lindore të Afganistanit më 22 qershor.

Related posts

Vuçiq: Nuk kemi udhërrëfyes për zgjidhjen e krizës në veri të Kosovës, gjërat kanë shkuar shumë larg

rezart morina

Betohet Milatoviq: Do të jem president i të gjithëve

admin

Këshilli Grevist sot mban konferencë të jashtëzakonshme

admin