RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Al Jazeera: Civilët palestinezë paguajnë ‘çmimin e rëndë’ mes bombardimeve izraelite

al-jazeera:-civilet-palestineze-paguajne-‘cmimin-e-rende’-mes-bombardimeve-izraelite

Youmna Elsayed e Al Jazeeras, duke raportuar nga Gaza, tha se civilët palestinezë në enklavë kanë pak mundësi për t’u strehuar nga sulmet izraelite.

“Dhjetë persona janë vrarë në sulmet ajrore izraelite, duke përfshirë fëmijë. Një fëmijë pesëvjeçar [dhe] vëllai i saj gjashtë vjeç janë në gjendje kritike. Edhe babai i saj u plagos”, tha ajo.

“Këta janë zakonisht viktima që ndodh nga çdo përshkallëzim, nga çdo luftë. Banorët, qytetarët, civilët janë ata që paguajnë çmimin.”

Elsayed vuri në dukje se sulmi i parë izraelit të premten goditi një ndërtesë banimi në një lagje “shumë të populluar” në qendër të qytetit të Gazës. /mesazhi

Related posts

Konflikti në Sudan zhvendos mbi 1.3 milionë njerëz

rezart morina

Presidenca turke dënon djegien e Kuranit të Shenjtë në Suedi

rezart morina

20 fëmijë të vdekur nga zjarri në një konvikt në Guyanese – VIDEO

rezart morina