RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Ambasadori gjerman i përgjigjet Petkoviqit pasi e akuzoi se po thotë të pavërteta

ambasadori-gjerman-i-pergjigjet-petkoviqit-pasi-e-akuzoi-se-po-thote-te-paverteta

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka reaguar ndaj drejtorit të së ashtuquajturës “Zyra për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, pasi e akuzoi se po thotë të pavërteta në lidhje me reciprocitetin që Qeveria e Kosovës ka vendosur ndaj Serbisë.

Në replikën e tij, ambasadori Rohde ka theksuar se të gjitha marrëveshjet e Brukselit duhet të zbatohen dhe se krijimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, duhet të adresohet si çështje.

“I nderuar, z. Petkoviq, po, të gjitha marrëveshjet e Brukselit duhet të zbatohen. Për informatën tuaj: Kam deklaruar shumë herë se krijimi i Asociacionit të Komunave Serbe duhet të adresohet, së fundmi e kam thënë në Televizion, në “Slobodno Srpski” dhe “Kallxo Përnime”, dhe në takimet biletareale me Qeverinë e Kosovës në baza të rregullta”, ka shkruar Rohde.

Të enjten, Petkoviq duke iu referuar ambasadorit Rohde si përfaqësues i Gjermanisë në Kosovë, ka thënë se ai nuk po e thotë të vërtetën…

Petkoviq ka shpërndarë në Twitter shkrimin e ambasadorit gjerman, ku nga takimi që pati me Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani tha se shtyrja e vendimeve për targat dhe dokumentet hyrëse/dalëse janë legjitime.

“Përfaqësuesi gjerman në Prishtinë nuk po thotë të vërtetën! Si ndodh që shkelja e marrëveshjes dhe lëvizjet e dhunshme të @albinkurti të jenë legjitime? Sa është legjitime heqja e targave? Si ndodh që përfaqësuesi gjerman në Prishtinë heshti për këtë?”, ka shkruar Petkoviq.

Ai ka shtuar se nuk ka mundësi që “konfiskimi i dokumenteve personale të serbëve” të jenë legjitime.

“Si ka mundësi që është legjitime konfiskimi i dokumenteve personale nga serbët në K&M? Ku e thotë kështu? Çfarë ndodhi me themelimin e Asocacionit të Komunave Serbe të cilën serbët e kanë pritur për gati 10 vjet, e cila është e vetmja gjë në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit?”, thka thënë ai.

Në fund, Petkoviq ka kritikuar Gjermaninë, duke thënë se nuk ka bërë asgjë për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe.

“Pse Gjermania nuk bëri asgjë për Asocacionin? Përpara çdo interpretimi të njëanshëm, lexoni me kujdes marrëveshjet e mëparshme!”.

Related posts

ECDC nxjerr përfundimet nga pandemia

rezart morina

Projektligji për Paga del në konsultim publik, këto janë koeficientët e propozuar

admin

Dronët iranianë ndërtohen me materiale nga perëndimi

admin