RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Anija e dytë e marinës pakistaneze me ndihma niset drejt Turqisë dhe Sirisë

anija-e-dyte-e-marines-pakistaneze-me-ndihma-niset-drejt-turqise-dhe-sirise

Një anije e dytë e Marinës së Pakistanit u nis sot me 500 tonë ndihma për të prekurit nga tërmetet e 6 shkurtit në Turqi dhe Siri, transmeton Anadolu.

Anija PNS Moawin, e cila u nis nga qyteti port jugor i Pakistanit, Karaçi, mban 2.600 tenda dimërore dhe 38.000 batanije për Turqinë dhe 22.000 batanije, pako racionesh dhe gjeneratorë për Sirinë, tha në një deklaratë Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA).

Anija është planifikuar të mbërrijë në portin turk të Mersinit më 23 mars dhe në Siri më 30 mars.

Kryetari i NDMA-së, Llejtnant Gjeneral Haider Malik, konsulli i përgjithshëm turk në Karaçi, Cemal Sangu, dhe komandanti i flotës pakistaneze, Kundëradmiral Faisal Abbasi, e ndoqën anijen në një ceremoni të thjeshtë në portin e Karaçit.

Sangu falënderoi qeverinë dhe popullin pakistanez për mbështetjen e vazhdueshme ndaj viktimave të tërmeteve në Turqi, duke theksuar se të dy kombet kanë qëndruar gjithmonë së bashku në kohë të vështira.

Anija e parë e marinës pakistaneze me 1.000 tonë mallra ndihmash u nis për në Türkiye më 28 shkurt.

Related posts

Sikur të kisha lind për s’dyti: Katolikja 23 vjeçe konvertohet në islam

admin

Stano thotë se rezultatet e deritashme në dialog janë shkaku i Kosovës e Serbisë e jo i Lajçakut

rezart morina

Mikpriti refugjatët, UNESCO nderon Merkel me çmimin e paqes

admin