RTV AHIRETI
KosovëLajmeRajon dhe Botë

Vuçiq: Nuk do ta njohim pavërsinë e Kosovës as de fakto, as de jure

vuciq:-nuk-do-ta-njohim-paversine-e-kosoves-as-de-fakto,-as-de-jure

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se nuk do ta njohin pavarësinë e Kosovës as de fakto, as de jure, raporton Anadolu.

Duke folur para qytetarëve në Vranjë, Vuçiq adresoi çështjen e Kosovës.

“Unë nuk do ta njoh pavarësinë e Kosovës. Nuk ka dorëzim. Nuk do ta njohim pavarësinë e Kosovës as de fakto, as de jure”, tha presidenti serb.

Në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti serb Vuçiq, me ndërmjetësimin e BE-së, do të takohen më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Related posts

“Gjermania i ka dorëzuar Ukrainës sistemin e mbrojtjes ajrore ‘Patriot’”

admin

Mërgimtarët drejt Kosovës, kaq minuta iu duhet të presin në Merdare dhe tek Dheu i Bardhë

admin

Në përfundim të aktiviteteve antiterroriste në Karabak, Aliyev garanton lehtësim për banorët me origjinë armene – VIDEO

rezart morina