RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Anija e marinës së Tajlandës fundoset duke lënë shumë marinarë në det të hapur

anija-e-marines-se-tajlandes-fundoset-duke-lene-shume-marinare-ne-det-te-hapur

Një anije detare tajlandeze u përmbys gjatë një stuhie në Gjirin e Tajlandës të dielën mbrëma, duke lënë më shumë se 100 marinarë në det të hapur.

Autoritetet thanë se kishte ende 28 marinarë në ujë të hënën, pasi HTMAS Sukhotai u mbyt.

Nuk raportohet për viktima, por tre anëtarë të ekuipazhit janë në gjendje kritike.

Tre anije detare dhe helikopterë u dërguan për të ndihmuar, por vetëm fregata HTMAS Kraburi arriti pranë anijes përpara se të fundosej. Fregata shpëtoi 78 nga 106 marinarët në bordin e Sukhotait, tha marina.

Ajo ishte ende duke kërkuar 28 ushtarët e tjerë, tre prej të cilëve ishin në gjendje kritike, tha marina.

Është e paqartë nëse ata janë gjetur të gjithë. Që nga mëngjesi i së hënës, 28 nga ekuipazhi  prej 106 personave ishin ende “në ujë” – tha marina në një deklaratë.

Autoritetet thanë se kërkimet vazhduan gjatë natës për të gjetur të gjithë ekuipazhin.

Related posts

Këshilli i Prindërve – Qeverisë: Ekzekutoni pagat për mësimdhënësit, mos tentoni t’i “disiplinoni” në forma tjera

admin

Irani teston me sukses raketën balistike me rreze të lartë veprimi

rezart morina

Kurti-Ramës: Draftin për Asocaicionin propozoja Vuçiqit për shqiptarët e Luginës

rezart morina