RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Anija e parë e ngarkuar me grurin ukrainas mbërrin në hyrjen e ngushticës së Stambollit në Detin e Zi – VIDEO

anija-e-pare-e-ngarkuar-me-grurin-ukrainas-mberrin-ne-hyrjen-e-ngushtices-se-stambollit-ne-detin-e-zi-–-video

Anija e parë e ngarkuar me grurë, që u nis nga porti ukrainas Odessa për në Liban në kuadër të marrëveshjes për zhbllokimin e eksporteve bujqësore të Ukrainës, ka mbërritur në hyrjen e ngushticës së Stmbollit në Detin e Zi, raporton Anadolu Agency (AA).

Anija e mallrave ‘Razoni’ me flamurin e Sierra Leone, e ngarkuar me misër, u nis nga porti ukrainas Odessa të hënën. Ministria e Mbrojtjes e Turqisë njoftoi se anija mbërriti në “hyrje të ngushticës së Stambollit nga Deti i Zi dhe u ankorua në vendin e caktuar”.

Ministria turke njoftoi se inspektimi i përbashkët i anijes, që u nis të hënën me mbi 26.500 tonë misër, do të fillojë sot në mëngjes.

Pas inspektimeve në Istanbul, anija e mallrave ‘Razoni’ do të vazhdojë të lundrojë për në portin e Tripolit.

Turqia, Kombet e Bashkuara (OKB), Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje historike më 22 korrik për të rihapur tre porte ukrainase, Odessa, Chernomorsk dhe Yuzhny, për grurin e bllokuar për muaj të tërë për shkak të luftës së vazhdueshme Rusi-Ukrainë.

Për të mbikëqyrur eksportet e grurit ukrainas, një qendër e përbashkët koordinimi në Stamboll u themelua të mërkurën e kaluar, e përbërë nga përfaqësues nga Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina, për të mundësuar transportin e sigurt nga anijet tregtare të mallrave komerciale ushqimore dhe plehrave tregtare nga tre portet kyçe të Ukrainës në Detin e Zi. /aa

Related posts

BE: Aludimet për zhvendosje të detyruar në Gaza janë absolutisht të papranueshme

rezart morina

Izraeli liroi 39 të burgosur palestinezë, gra dhe fëmijë, si pjesë e marrëveshjes me Hamasin

admin

Sanders: SHBA nuk duhet t’i sigurojë as edhe një qindarkë makinës luftarake të Netanyahut

rezart morina