RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Anija italiane gjen 76 migrantë në Detin Mesdhe

anija-italiane-gjen-76-migrante-ne-detin-mesdhe

Anija e një organizate joqeveritare ka shpëtuar 76 migrantë në Detin Mesdhe.

Migrantët ishin në një anije që ishte gati të fundosej. Organizata joqeveritare ka njoftuar se në mesin e migrantëve ishin 24 fëmijë. 12 prej tyre ishin të mitur të pashoqëruar.

Ata janë nga Egjipti, Eritrea, Etiopia dhe Siria. Migrantët kanë thënë se janë nisur nga Libia një ditë më parë dhe se po lundronin në një anije prej druri.

Të gjithë migrantët janë hospitalizuar. Anija joqeveritare do t’i dërgojë migrantët e mbijetuar në Napoli të Italisë. /koha

Related posts

OBSH: Dërgesat e furnizimeve bazë në Gaza duhet të fillojnë urgjentisht

admin6

Turqia përshëndet vendimin e Norvegjisë, Spanjës dhe Irlandës për njohjen e Palestinës

RTI

Akullnajat e Zvicrës po zhduken me një shpejtësi rekord

admin