RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Anija me 15 mijë tonë misër ankorohet në Ravenna

anija-me-15-mije-tone-miser-ankorohet-ne-ravenna

Një anije e ngarkuar me 15 mijë tonë misër u ankorua në portin Ravenna të Italisë.

Anija me shumicë Rojen, e cila lundronte nën flamurin maltez, mbërriti nga Odesa, me operacionin e shkarkimit që nisi mëngjesin e së shtunës.

Rusia dhe Ukraina nënshkruan marrëveshje të veçanta në fund të korrikut me Turqinë dhe Kombet e Bashkuara, duke hapur rrugën për eksportin e miliona tonëve drithë ukrainas të nevojshëm dëshpërimisht – si dhe disa drithëra dhe plehra ruse – përtej Detit të Zi.

Rajoni i Detit të Zi quhet shporta e bukës në botë, me Ukrainën dhe Rusinë furnizuesit kryesorë globalë të grurit, misrit, elbit dhe vajit të lulediellit, tek të cilët mbështeten miliona njerëz në Afrikë, Lindjen e Mesme dhe pjesë të Azisë për mbijetesë. /koha

Related posts

Nagavci: Viti i ri shkollor fillon më 1 shtator, detajet për shpërndarjen e teksteve në fund të javës

rezart morina

Qeni Alfa: Ndihmësi më i madh në operacionet e shpëtimit në Türkiye

rezart morina

Cilat janë vendet më të sigurta gjatë natës? Ja ku renditet Shqipëria

admin